Polityka

Fidel Castro nie żyje

castroPrzywódca Rewolucji Kubańskiej zmarł w piątkowy wieczór w Hawanie, stolicy Kuby. Miał 90 lat. Informacja została przekazana mediom przez brata Fidela Castro – Raula, obecnego prezydenta Kuby. Naród oraz władze kubańskie otrzymują kondolencje z całego świata.

Fidel Castro zanim zaczął karierę polityczną studiował prawo na Uniwersytecie w Hawanie. To tam zaczął angażować się w studenckie organizacje, między innymi Komitetu Uniwersyteckiego na rzecz niepodległości Portoryko i Komitetu na rzecz Demokracji w Republice Dominikańskiej. Po uzyskaniu tytułu doktora prawa cywilnego, współtworzył kancelarię adwokacką, koncentrując się na pomocy biedocie. Potem zaczął coraz aktywniej udzielać się politycznie, krytykując ówczesną władzę. Za swoją działalność został skazany na 15 lat więzienia. W ramach amnestii został zwolniony po trzech latach i wyemigrował do Meksyku.

Castro powrócił do kraju w 1956 roku, organizując rebelię przeciw władzy. Szybko udało mu się zyskać popularność i wsparcie wśród obywateli. Już w 1959 roku wkroczył do Hawany i ogłosił się dowódcą sił zbrojnych. W niedługim czasie został wybrany również premierem. Na nowym stanowisku przeprowadził reformę rolną, która zabraniała wykupowania ziemi zagranicznym przedsiębiorstwom. Co więcej, jego rząd sprawnie działał nad ograniczeniem liczby analfabetów oraz rozwinięciem opieki zdrowotnej.

Jednak najważniejszą i najgłośniejsza reformą była nacjonalizacja kapitału zagranicznego, w szczególności amerykańskiego. Decyzja ta przyczyniła się do zerwania stosunków dyplomatycznych z USA oraz do zacieśnienia współpracy ze Związkiem Radzieckim, co wywołało późniejszy kryzys kubański (1962) i realne zagrożenie wojną atomową.

W 2008 roku Castro ostatecznie zrezygnował ze sprawowania władzy na rzecz brata Raula. Bezpośrednią przyczyną rezygnacji był zły stan zdrowia dyktatora. Od tamtej pory rzadko wypowiadał się on publicznie i ograniczał swoje wystąpienia.

Informacja o śmierci legendarnego przywódcy kubańskiej rewolucji rozpoczęła falę dyskusji nad przyszłością kraju. Po wznowieniu stosunków dyplomatycznych z USA w 2014 roku, za kadencji Baracka Obamy, i tegorocznych wyborach prezydenckich, w których wygrał Donald Trump, sytuacja wydaje się stać pod dużym znakiem zapytania.

Żałoba na Kubie potrwa 9 dni. Zgodnie z życzeniem zmarłego jego ciało zostanie poddane kremacji, a prochy przez cztery dni będą krążyć w procesji po kraju. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 4 grudnia.

Jestem specjalistką ds. nekrologów. Pasjonuje się też kinem, serialami oraz literaturą. Zazwyczaj swoje teksty piszę przy akompaniamencie ulubionych zespołów, lecz w skrajnych przypadkach przy ścieżce dźwiękowej do filmu Ogniem i mieczem.