Znany reportażysta – Mariusz Szczygieł zwyciężył w kategorii AuTORytet Jubileuszowej Edycji Plebiscytu MediaTory. W głosowaniu brali udział studenci dziennikarstwa z 22 uczelni w całej Polsce, a wśród nich przedstawiciele Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

szczygel_mariusz-img_3179

AuTORytet to jedna z dziewięciu, ale najbardziej prestiżowa kategoria plebiscytu. Jej zwycięzca jako jedyny jest ogłaszany na kilka tygodni przed galą. W tym roku oprócz laureata kandydowali: Jerzy Jachowicz, Irena Morawska, Adam Szostkiewicz, Bronisław Wildstein, Jerzy Baczyński, Piotr Kaczkowski, Lidia Ostałowska, Małgorzata Szejnert, Maciej Wierzyński i Jacek Żakowski. Studenci, biorący udział
w głosowaniu, mieli też prawo sami zgłosić dodatkowego kandydata lub kandydatkę.

Mariusz Szczygieł ma 50 lat i pochodzi z dolnośląskiej Złotoryi. W 2013 roku został już nagrodzony w kategorii DetonaTOR za słynny reportaż „Śliczny i posłuszny”. Zdemaskował w nim fakt, iż nauczycielka  skazana za pobicie ze skutkiem śmiertelnym własnego dziecka, po zatarciu skazania pracowała jako ekspert w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Szczygła Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

–  Kiedy zaczynają się jakieś dyskusje o mediach, o naszym zawodzie, o Polsce, najczęściej mam ochotę powiedzieć „nie wiem”. Mnóstwo nazwisk, które słyszę rano w wiadomościach radiowych czy telewizyjnych nic mi nie mówi. Nie wiem, czy ustawa o stałej cenie na książki to dobry pomysł, czy nie. Nie mam jednoznacznego zdania na sytuację, w której „Gazeta Wyborcza” została pozbawiona ogłoszeń państwowych spółek. Nie przeczytałem żadnego tekstu Żiżka. I mam nadzieję, że studenci, którzy przyznali mi swoją nagrodę nie oczekują ode mnie zdania na te tematy – mówi sam laureat w wypowiedzi dla portalu www.mediatory.pl.

Mariusz Szczygieł, zwyciężając w kategorii AuTORytet, dołączył do grona: Kamila Durczoka, Bogdana Rymanowskiego, Hanny Krall, Wojciecha Manna, Moniki Olejnik, Marka Niedźwieckiego, ks. Adama Bonieckiego, Wojciecha Jagielskiego i Adama Michnika. Statuetkę odbierze 3 grudnia. Wówczas w krakowskim Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się Jubileuszowa Gala Finałowa Plebiscytu.

Magazyn „Polformance” sprawuje patronat medialny nad tegoroczną edycją.