Lublin News UMCS

Zmarł Profesor Edward Olszewski

Nie żyje Edward Olszewski – profesor zwyczajny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, historyk, członek Polskiej Akademii Nauk.

Profesor urodził się w 1942 roku. W 1966 roku skończył historię na UMCS, swoją pracę naukową kontynuował na macierzystej uczelni. W 1994 roku uzyskał tytuł profesora. W latach 1973-2012 był kierownikiem Zakładu Ruchów Politycznych na Wydziale Politologii UMCS (gdzie w okresie 1993-1996 pełnił funkcję prodziekana).

Wśród zainteresowań badawczych profesora była historia najnowsza, współczesne ruchy polityczne, a także dzieje emigracji polskiej. Był autorem wielu publikacji naukowych, m.in. Polskiej emigracji do Skandynawii w XX wieku, czy też współautorem książki Myśl społeczna wielkich religii świata. Badacz był też członkiem Polskiej Akademii Nauk w wydziałach nauk społecznych i humanistycznych.

Profesor Edward Olszewski zmarł 4 listopada. Pogrzeb odbył się dziesięć dni później.