Polityka

Czy Jaruzelski i Kiszczak stracą stopnie?

Szef MON Antoni Macierewicz poinformował, że Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak stracą stopnie generalskie.

O możliwości odebrania stopnia generalskiego Jaruzelskiemu i Kiszczakowi mówiło się już od dawna. W zeszłym roku MON zlecił w tej sprawie ekspertyzy prawne.

Temat znów został poruszony, a stało się to dzięki wypowiedzi Ministra Obrony Narodowej, Antoniego Macierewicza podczas konferencji, na której przedstawiano dokumenty z okresu grudnia 1970 r. oraz dotyczące stanu wojennego wprowadzonego 13 grudnia 1981 r.  – Chcę poinformować Polaków, że po raz ostatni w dniu dzisiejszym ze strony jakiegokolwiek urzędnika Ministerstwa Obrony Narodowej padło słowo generał przy nazwisku pana Jaruzelskiego. Zbrodniarze odpowiedzialni za działania przeciwko własnemu narodowi nie zasłużyli, by nosić te stopnie wojskowe – powiedział Antoni Macierewicz.

Szef Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz stwierdził, że w tych wydarzeniach gen. Jaruzelski odegrał decydującą rolę. Najpierw pełnił funkcję bardzo istotną, jako minister obrony, a potem, jako premier i przewodniczący Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego w grudniu 1981 r.

O decyzji MON poinformowano w 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

W niedzielę, czyli 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie.  Gen. Wojciech Jaruzelski informował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), a także o wprowadzeniu, a mocy dekretu Rady Państwa, stanu wojennego na terenie całego kraju.

Komentarzy dotyczących tej sytuacji w sieci nie brakuje. Jedni są za, inni przeciw, pojawiają się również inne, interesujące spostrzeżenia. – No jak tak dalej pójdzie, a Bolek nie zacznie się przyzwoicie zachowywać to i on straci tytuł prezydenta III RP/ PRL-bis. – napisał czytelnik internetowego wydania „W Polityce”.

Na stopień generała Wojciech Jaruzelski był mianowany w 1956 roku. II wojnę światową skończył w składzie 5. pułku piechoty w stopniu porucznika w Noeuen nad Łabą.

Z kolei Czesław Kiszczak dostał nominację na stopień generała broni Wojska Polskiego w 1972 roku. W 1981 r. został szefem MSW jako bliski współpracownik gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Podczas III RP jedynym generałem, który został zdegradowany, był Stanisław Zarakowski, stalinowski sędzia. W 1991 roku stopień generała został odebrany przez prezydenta Lecha Wałęsę. Stanisław Zarakowski zmarł w 1998 r.

Warto również przypomnieć, że Wojciech Jaruzelski zmarł w 2014 roku , a Czesław Kiszczak w 2015 r.

1 KOMENTARZ

Jestem studentką trzeciego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pochodzę z Lublina. Uwielbiam podróżować i odkrywać niezwykłe historie "zwykłych ludzi". Dziennikarstwo to dla mnie nie tylko praca, lecz niesamowita pasja. Marzę o wycieczkach do Indii, Japonii i USA.