Czy Smuda zdziała cuda ?

W czwartek 15 grudnia odbyła się oficjalna konferencja, na której zaprezentowano nowego trenera Górnika Łęczna. Został nim Franciszek Smuda. Zadebiutuje on w meczu 20. kolejki Lotto Ekstraklasy, gdzie jego zespół podejmie Legię Warszawa.

Po blisko dwuletniej przerwie Smuda wraca do pracy selekcjonera drużyny piłkarskiej. W swojej karierze trenował m.in. takie zespoły jak Wisła Kraków, z którą zdobył mistrzostwo Polski, Lech Poznań gdzie podczas pobytu pomógł w zdobyciu Pucharu Polski czy też łódzki Widzew, z którym święcił największe triumfy. Z ekipą z Łodzi zdobył dwa mistrzostwa Polski i doszedł do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Miał też epizod z cypryjską Omonią Nikozja. Może pochwalić się także najdłuższym stażem w Ekstraklasie wśród czynnych szkoleniowców.

Przed doświadczonym  trenerem niezwykle ciężkie zadanie. Głównym celem 68-latka będzie utrzymanie drużyny z Łęcznej w najwyższej klasie rozgrywkowej. Górnik po 19. kolejkach zajmuje aktualnie przedostatnie miejsce. Debiut szkoleniowca nie będzie należał do najłatwiejszych, gdyż podejmować będzie drużynę warszawskiej Legii, która po niedawnym awansie do Ligi Europy prezentuje bardzo solidną formę.

Ewentualna porażka w swoim pierwszym meczu za sterami Górnika z pewnością nie pogrzebie kariery Smudy, jednakże wygrana z tak prestiżowym przeciwnikiem naturalnie byłaby dobrym początkiem jego współpracy z lubelskim klubem.