Polityka

“Jako Naród żądamy…” – czyli Strajk Obywatelski w Lublinie

Niezadowoleni z rządów PiS wyszli 13 grudnia na ulice, wykrzykując dokładnie 13 swoich postulatów. Strajki odbyły się w kilkudziesięciu miastach w Polsce i za granicą, a także w Lublinie.

W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego ulica Królewska zapełniła się ludźmi. Od godziny 16 rozpoczął się tam Strajk Obywatelski, organizowany przez KOD, Nowoczesną, Platformę Obywatelską, Ogólnopolski Strajk Kobiet oraz Inicjatywę Polską. Przyszło ponad tysiąc osób. Protesty nieprzypadkowo odbywały się na ulicy Królewskiej – to właśnie tam znajdują się biura posłów PiS: Gabrieli Masłowskiej oraz Lecha Sprawki.

Do tej pory protesty skupiały się wokół poszczególnych ustaw, ten jest skierowany przeciwko PiS-owi. – Nasze postulaty są dosyć ogólne, ale przynajmniej wiadomo w jakim kierunku zmierzamy. Obawiam się, że tych postulatów będzie przybywać – mówi Bartosz Sierpniowski, koordynator KOD-u. Z rozmowy dowiadujemy się również, że organizatorzy połączyli swoje siły w imię tych wspólnych postulatów, zupełnie nie zwracając uwagi na to, kto z jakiej partii czy stowarzyszenia pochodzi. Inaczej było w przypadku Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który starał się nie angażować żadnych organizacji i stowarzyszeń.

Strajk próbowano zagłuszyć przemówieniem generała Jaruzelskiego z 1981 roku, w którym ogłaszał wprowadzenie stanu wojennego. Głośniki ustawione były w oknach biura “Solidarności”.  ̶  35 lat temu słuchałam w celi więziennej tego przemówienia, a dzisiaj pseudo-Solidarność mnie zagłusza – mówiła Barbara Szubert, najdłużej internowana kobieta w Polsce.

Zagłuszyć przemówienia protestujących próbowali także młodzi ludzie, którzy pojawili się razem z Marianem Kowalskim. Słyszeliśmy okrzyki: “Gdzie jest Bolek?” i “Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę”. Nie udało im się jednak zbyt mocno zakłócić strajku.

Zachęcając do udziału w strajku, KOD opublikował jakiś czas temu odezwę do wszystkich obywateli. “Niemal dokładnie rok temu, 12 grudnia, protestowaliśmy po raz pierwszy przeciwko paraliżowaniu prac Trybunału Konstytucyjnego i łamaniu Konstytucji przez rząd i Prezydenta. Dziś wiemy, że rok rządów Prawa i Sprawiedliwości to przede wszystkim czas metodycznego niszczenia Polski, jej stosunków z sąsiadami i wizerunku na świecie. To czas podporządkowywania partyjnym interesom niemal wszystkich publicznych instytucji: sądów, prokuratury, służby cywilnej i wojska. Władza przejęła publiczne media i przekształciła je w prorządową tubę, która nie waha się kłamać i manipulować. PiS chce utrudnić nam gromadzenie się i protestowanie” – czytamy w opublikowanej jakiś czas temu odezwie do wszystkich obywateli, za pomocą której KOD zachęcał do wzięcia udziału w Strajku Obywatelskim. Podpisali się pod tym: Sławomir Broniarz, Władysław Frasyniuk, Krystyna Janda, Jacek Jaśkowiak (Prezydent Miasta Poznania), Jacek Karnowski (Prezydent Miasta Sopotu), Mateusz Kijowski, Marta Lempart (inicjatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet), Płk dypl. rez. mgr inż. Adam Mazguła (były dowódca wojskowy, harcmistrz), Ryszard Petru, Krzysztof Pieczyński (aktor, stowarzyszenie Polska Laicka), Grzegorz Schetyna, Aleksander Smolar (Prezes Fundacji im. Stefana Batorego), Lech Wałęsa.

POSTULATY STRAJKU OBYWATELSKIEGO

Dobro Polski i jej mieszkańców jest naszą podstawową troską. Tymczasem już od roku działania rządzących uderzają konsekwentnie w kolejne gwarancje demokratycznego państwa prawa oraz w interes obywateli.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że władza zwierzchnia należy do Narodu. I jako Naród, żądamy:

1. Dymisji rządu Beaty Szydło oraz uformowania gabinetu przez Jarosława Kaczyńskiego jako Prezesa Rady Ministrów;
  2. Odstąpienia od działań mających na celu skrępowanie funkcjonowania instytucji państwa, w szczególności od działań paraliżujących funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego oraz sądów powszechnych;
  3. Zaniechania działań uderzających w prawa kobiet;
  4. Wycofania się rządu ze szkodliwej i nieprzygotowanej reformy oświaty;
  5. Przestrzegania konstytucyjnej zasady rozdziału Państwa od Kościoła;
  6. Doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji oraz doświadczenia, a nie przynależności partyjnej;
  7. Konsekwentnego sprzeciwiania się wszelkim przejawom faszyzmu, nacjonalizmu oraz ksenofobii;
  8. Niezależności politycznej instytucji kultury oraz mediów publicznych;
  9. Bezwzględnego utrzymania wolności zgromadzeń;
  10. Zachowania autonomii organizacji pozarządowych;
  11. Przywrócenie pełnej władzy nad majątkiem, w szczególności nad ziemią rolną (stop groźbie nacjonalizacji) oraz podwyższenia kwoty wolnej od podatku dla wszystkich;
  12. Wycofania się władz z ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej w przypadku sprzeciwu bliskich;
  13. Odstąpienia od formowania Wojsk Obrony Terytorialnej w obecnym kształcie, to jest z możliwością użycia ich przeciwko obywatelom RP.

Studentka produkcji medialnej, pisząca wiersze, klejąca kolaże, a oprócz tego nieustannie komentująca politykę. Oprócz tego próbuje też robić zdjęcia, ale w tym kierunku zalicza cały czas wzloty i upadki.