Polityka

Ogólnopolski Protest Studentów – Lublin

Były protesty kobiet, nauczycieli, Obywateli RP, KOD-u i innych. Teraz na ulice kilkunastu miast wyjdą studenci i pokażą, że nie podoba im się to, co dzieje się w naszym kraju.

Manifestacje odbędą się w całej Polsce 25 stycznia. Będą protestować “no-logo” – nie są powiązani z żadnymi organizacjami politycznymi, żadnymi partiami. W Lublinie organizatorzy zjednoczyli się jako Porozumienie Akademickie – Lublin, nastawiając się na współpracę różnych przedstawicieli środowiska akademickiego i naukowego: studentów, wykładowców. W tej chwili jest to około 15-osobowa grupa, która nie posiada na razie żadnych bardziej formalnych struktur. Jednak zapowiadają, że po 25 stycznia będą zastanawiać się nad sformalizowaniem, a także nad swoimi dalszymi działaniami na rzecz środowiska akademickiego.

Szczegółowe postulaty protestu ogólnopolskiego nadal są w fazie negocjacji – każde miasto mogło przekazać swoje propozycje, czy też ewentualnie zgłosić sprzeciw wobec propozycji innych. Wynika to z tego, że organizatorzy starają się jak najbardziej zdemokratyzować ten protest. Oprócz ogólnych postulatów, miasta układają też swoje, dostosowane do potrzeb danego rejonu. – Lubelskie postulaty jako priorytet stawiają kwestie związane ze środowiskiem akademickim i kolejną deformacją edukacji i szkolnictwa wyższego, a także próbą indoktrynacji społeczeństwa przez manipulowanie faktami naukowymi. Nie odcinamy się jednak w żaden sposób od postulatów ogólnopolskich i jako obywatele, którymi jesteśmy – o czym władze często zapominają – sprzeciwiamy się obecnym działaniom rządu, w tym ograniczania wolności słowa (poprzez manipulacje, ograniczanie prawa do informacji medialnej oraz zaostrzanie prawa do zgromadzeń), nieprzestrzegania trójpodziału władzy i nieprzestrzegania lub naginania prawa (w tym Konstytucji, Międzynarodowych Paktów, Praw Człowieka oraz ustaw i uchwał) oraz dehumanizacji ludzi o odmiennych poglądach, pochodzeniu, wyznaniu czy tożsamości seksualnej, co niestety z każdym dniem przybiera na sile. Nie są to oczywiście wszystkie poruszane przez nas kwestie – mówi nam jeden z organizatorów lubelskiego protestu, student UMCS-u, Kamil Zieliński.

Dla wielu osób „punktem zapalnym” do sprzeciwu wobec władzy było posiedzenie Sejmu 16 grudnia 2016 roku. Tak było i w przypadku Kamila: – Choć nie jestem zwolennikiem większości działań obecnej władzy, to zawsze unikałem porównań do dyktatury czy mówienia o zamachu stanu. Sytuacja nieco się zmieniła w dniu feralnego posiedzenia „sejmu”, kiedy przez całą noc obserwowałem, co dzieje się w Warszawie. Parę zbiegów okoliczności oraz działanie władz i słowa przedstawicieli obecnej władzy sprawiły, że zacząłem się obawiać, że scenariusz, do którego przyzwyczaiła nas opozycja parlamentarna, zacznie się sprawdzać. I choć jeszcze nie możemy realnie mówić o dyktaturze, ta sytuacja może zmienić się dzisiaj, jutro lub za tydzień. Informacja o proteście pojawiła się parę dni później. Kilkoro znajomych zapytało mnie, czy wiem coś o proteście w Lublinie. Nie wiedziałem, bo nikt takiego protestu jeszcze nie planował. Uznałem więc, że nie ma co oglądać się na innych, tylko trzeba jak najszybciej dołączyć do innych miast.

Protest Studentów odbędzie się 25 stycznia na Placu Teatralnym o godzinie 16.30. Organizatorom udało się dopełnić wszystkie formalności pomimo próby zablokowania przez osoby, które nie zgadzają się z ich poglądami.

Studentka produkcji medialnej, pisząca wiersze, klejąca kolaże, a oprócz tego nieustannie komentująca politykę. Oprócz tego próbuje też robić zdjęcia, ale w tym kierunku zalicza cały czas wzloty i upadki.