UMCS

Oficjalnie: Wydziały Politologii, Psychologii i Instytut Pedagogiki będą sprzedane

Potwierdziły się informacje podane przez rektora UMCS prof. Stanisława Michałowskiego na ostatniej konferencji prasowej. Oficjalnie budynki znajdujące się przy placu litewskim (Wydziały Politologii i Psychologii) oraz przy ul. Narutowicza (Instytut Pedagogiki) będą sprzedane. Taką decyzję podjął Senat uniwersytetu,  25 stycznia.

Zbyt duże koszta remontu

Władze uczelni miały do wyboru tylko dwie opcję – albo remontują budynki, albo sprzedają. Jednak po przeliczeniu kosztów UMCS-owi nie opłaca się remontować starych, wysłużonych już budynków. Postawiono więc na drugą opcję, która wydaje się bardziej racjonalna, ale  już spotyka się z krytyką ze strony studentów i absolwentów wydziałów.

– Najpierw Plac Litewski, potem śmierć drzewa, teraz to. To koniec pewnej ery. Żaden budynek, nowy czy najnowszy, nie zastąpi starego Wydziału Politologii. W tych murach jest masa historii. Nawet pomijając te najważniejsze dla kraju, to nadal zostaje jej ogrom, a my, ja i ty ciągle ją tworzymy – mówił absolwent Wydziału Politologii Marcin.

– Podobają mi sie te mury. Aula im. Ignacego Daszyńskiego ma swój  niezwykły urok. Obrazy, które wiszą na ścianach wprowadzają niezwykły klimat. Aż chce się chodzić do tej sali – dodał student Dawid.

Głównymi przyczynami sprzedaży tych wydziałów są braki miejsc parkingowych oraz odpowiednich sal wykładowych. Wydziały nie są również odpowiednio przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

– Uważamy, że będzie to lepsze rozwiązanie. Baza dydaktyczna w tych dwóch budynkach nie jest przystosowana do potrzeb dzisiejszej młodzieży. Wielu rzeczy nie można tam zrobić ze względu na ochronę konserwatora zabytków. Do tego doszła sytuacja, że przy okazji modernizacji placu Litewskiego straciliśmy miejsca parkingowe – powiedział w zeszłym tygodniu na konferencji prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

Szacunkowa wartość Wydziału Politologii to prawie 10 milionów złotych netto, Wydział Psychologii jest wart prawie 7,5 miliona złotych, a Instytutu Pedagogiki 15 milionów złotych.

Nowy wydział, ale kiedy?

Kierownictwo uczelni chce wybudować nowe budynki jak najszybciej, na terenie znajdującym się tuż przy miasteczku akademickim, u zbiegu ulic Pagi i Głębokiej. Inwestycja ta jednak będzie możliwa dopiero po uzyskaniu środków ze sprzedaży budynków oraz dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Jednak również nie wiadomo, jaką sumę ministerstwo jest w stanie udostępnić.

Szacuje się,  że przeprowadzka do nowych budynków będzie możliwa za około 2 lata.