Kultura UMCS

Pokaz studenckich filmów krótkometrażowych – relacja

Studenci III roku Produkcji medialnej o specjalizacji Multimedia, w ramach zaliczeń warsztatów u dr hab. Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, stworzyli filmy krótkometrażowe. Ryszard Montusiewicz, dyrektor TVP Lublin rozważa współpracę z UMCS.

26 stycznia o godz. 16 w Sali Widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego odbyło się publiczne zaliczenie w formie pitchingu oraz projekcja filmów krótkometrażowych. Widzowie zgromadzeni na pokazie mieli okazję obejrzeć między innymi  osiem filmów, jedno słuchowisko i teledysk „Do lotu”.

Pokaz filmów powstał przy współpracy Wydziału Politologii UMCS, Telewizji Akademickiej TV UMCS oraz Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”.

Zebranych powitała Karolina Piejko, studentka III roku Produkcji Medialnej. Wśród gości znaleźli się między innymi dziekan Wydziału Politologii prof. dr hab. Iwona Hofman, prodziekan ds. studenckich Wydziału Politologii dr hab. Wojciech Ziętara oraz dyrektor TVP Lublin Ryszard Montusiewicz. Nie zabrakło również samych studentów i ich rodzin, a także aktorów. Wydarzeniu towarzyszyło duże zainteresowanie lubelskich mediów.

Jako pierwsza głos zabrała prof. dr hab. Iwona Hofman, która podziękowała dr hab. Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, za przygotowanie studentów i opiekę artystyczną nad tworzeniem filmów.
– Profesor Natasza Ziółkowska-Kurczuk w ten nowy kierunek tchnęła nowego ducha – powiedziała dziekan Wydziału Politologii. Jednak w tajniki wczorajszej uroczystości wprowadziła dr hab. Natasza Ziółkowska-Kurczuk – To jest zaliczenie zamiast pisania egzaminów. Zaliczenie powinno być elementem nauki – tłumaczyła zebranym gościom.

Jako pierwszy został zaprezentowany dokument „Bez ograniczeń”, przygotowany przez Natalię Strzępek, Joannę Osiecką, Izabelę Wójtowicz i Aleksandrę Rębę. „Bez ograniczeń” opowiada o historii fotografki, która pomimo wielu przeszkód spełnia swoją pasję.

Następnie widzowie obejrzeli dramat „Game over”, opowiadający o uzależnieniu młodego człowieka.

Trzecim filmem była „Kolacja”, dramat opowiadał o problemach rodziny i walce z uzależnieniem. Autorzy w trakcie pitchingu powiedzieli, że problem alkoholizmu może dotyczyć nawet zgromadzonych gości. Przy produkcji filmów pracowali także studenci I i II roku Produkcji medialnej.

Kolejna studencka produkcja była pełna optymizmu. Film „Lot” opowiada o dorastaniu i spełnianiu marzeń. Ulica Żmigród okazała się idealnym tłem dla ukazania wspomnień głównego bohatera.

Widzów najbardziej jednak rozbawiła komedia „Mister Mariusz”. Autorzy pokusili się nawet o wykorzystanie efektów specjalnych. Film był kręcony na Dworcu Głównym PKP w Lublinie, a także w budynku Wydziału Politologii.

„Pomiędzy” to dramat społeczno-obyczajowy, ukazujący historię kobiety i mężczyzny,  pochodzących z różnych środowisk społecznych. Uzależnienia to nie jedyny problem, jaki podkreślali studenci w swoich filmach.

Dramat „Szalik” opowiada o samotności i problemach finansowych starszej kobiety. Prywatnie babci jednej z autorek filmu.

Ostatni film „To nie ona” na podstawie scenariusza Weroniki Spodar, opowiada o obsesji mężczyzny, która niszy mu życie, w konsekwencji prowadząc do tragedii. Główne role zagrali Albert Panas i Natalia Kożuszek.

Natomiast Krzysztof Janiak na zaliczenie warsztatów „produkcji medialnej” i „postprodukcji multimedialnej” prowadzonych przez dr hab. Nataszę Ziółkowską-Kurczuk stworzył słuchowisko pod tytułem „Pogłos zbrodni”. Wszystkie  zaprezentowane filmy oraz słuchowisko były inspirowane ulicą Żmigród w Lublinie.

Dziesiątym filmem jaki mieli okazję obejrzeć zgromadzeni goście była etiuda przygotowana przez studentów III roku Produkcji medialnej specjalności Organizacja produkcji medialnej. Opiekę artystyczną nad projektem sprawowała dr Ilona Dąbrowska. Za plan do filmu „Do utraty snu” posłużyło między innymi wnętrze Lubelskiego Parku Naukowo Technologicznego.

Widzowie mieli jeszcze okazję zobaczyć ćwiczenia warsztatowe studentów, którzy odegrali sceny dialogowe i mastershot filmów „Popiół i diament” i „Podwójne życie Weroniki”. Na zakończenie pokazów premierę miał teledysk do utworu „Do lotu” Kai Kurczuk realizowany dzięki Stypendium Prezydenta Miasta Lublina. Kaja Kurczuk jest doktorantką nauk o mediach na Wydziale Politologii UMCS.

Po zakończonej projekcji głos zabrała prof. dr hab. Iwona Hofman, która pogratulowała studentom udanych debiutów filmowych, a także zachęcała do podjęcia przez nich studiów drugiego stopnia na kierunku Produkcja medialna, których otwarcie planowane jest w  przyszłym roku akademickim.

Dyrektor TVP Lublin powiedział natomiast, że w przyszłości rozważa współpracę z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej . – Byłem zdumiony dojrzałością wielu filmów –dodał na zakończenie Ryszard Montusiewicz.

[divide]

• photo by Aleksandra Sobieszek