Polska wolontariuszka została zamordowana w Boliwii.

Wolontariuszka misyjna, w lutym kończyłaby 26 lat. Pojechała do Boliwii, by pomóc potrzebującym. – Helena była otwarta na drugiego człowieka – powtarzają znajomi i rodzina.

Do Ameryki Południowej kobieta poleciała ponad dwa tygodnie temu. Nie był to jej pierwszy zagraniczny wyjazd, była już w Afryce. Helena Kmieć była koordynatorką ŚDM w parafii św. Barbary w Libiążu, aktywnie uczestniczyła w życiu Kościoła. Do Wolontariatu Misyjnego „Salvator” wstąpiła w 2012 roku.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło informację, że polska obywatelka zginęła w wyniku napadu na ochronkę dla dzieci w miejscowości Cochabambie w Boliwii. – Konsul RP jest w stałym kontakcie z boliwijskim wymiarem sprawiedliwości. Policja bada okoliczności, zatrzymano już podejrzanych w tej sprawie. – poinformowało MSZ.

Helena była wierzącą, otwartą na problemy innych i uśmiechniętą osobą, zawsze chętną do pomocy. Wyruszyła do Boliwii, by pomóc mieszkającym tam dzieciom.

– Kochani! Z bólem serca pragniemy wszystkich Was zawiadomić o ogromnej tragedii, która wydarzyła się na naszej placówce wolontariackiej w Boliwii. 24 stycznia, nad ranem polskiego czasu, miał miejsce napad na ochronkę dla dzieci w Cochabambie, gdzie przebywały Helena Kmieć i Anita Szuwald. Podczas zdarzenia napastnik ugodził nożem Helenkę. Pomimo prób ratowania życia, zmarła. – poinformowała na Facebooku Wspólnota Wolontariatu Misyjnego „Salvator”. Anita i Helena rozpoczęły misję w Boliwii 9 stycznia 2017 roku. Miały pomagać Siostrom Służebniczkom Dębickim w prowadzeniu ochronki dla dzieci.

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że napastnicy zaatakowali placówkę w nocy.  Jedna z hipotez głosi, że kobieta próbowała zapobiec kradzieży, co niestety zakończyło się morderstwem.

– Wszelkie słowa są w tym momencie niewystarczające. Pozostaje nam zawierzenie tego wszystkiego Panu Bogu. Bardzo prosimy Was o modlitwę za Helenkę, Jej pogrążoną w bólu Rodzinę, Chłopaka i Bliskich, a także za całą naszą Wspólnotę WMS. – podała Wspólnota Wolontariatu Misyjnego „Salvator”. Dziewczyna zmarła mając 25 lat.

Jestem studentką trzeciego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pochodzę z Lublina. Uwielbiam podróżować i odkrywać niezwykłe historie "zwykłych ludzi". Dziennikarstwo to dla mnie nie tylko praca, lecz niesamowita pasja. Marzę o wycieczkach do Indii, Japonii i USA.