Właściciele polskiego paszportu mogą podróżować aż po 149 państwach beż żadnych wiz, natomiast niemieckiego aż po 157.

 

Global Passport Power Rank  opublikował ranking  najmocniejszych paszportów państw w skali ruchu bezwizowego. Na pierwszym miejscu są Niemcy, którzy mogą podróżować aż do 157 państw, drugie miejsce podzieliły między sobą  Szwecja oraz Singapur (po 156), a trzecie miejsce zajmują po równo Dania, Francja, Hiszpania, Finlandia, USA oraz Anglia, których obywatele mogą wjeżdżać do 155 państw, nie potrzebując wiz.

Polska w tym rankingu zajęła 9 miejsce z możliwością wjeżdżania do 149 państw bez wizy. Rosja, Chiny, Korea Północna oraz Stany Zjednoczone to są państwa, do których Polacy koniecznie muszą ubiegać o wizę. Między innymi dla Polaków w niektórych państwach istnieje tzw. „visa-on-arrival” , co znaczy , że obywatele Polski potrzebują wizy do takich państw , ale również mogą ją otrzymać w momencie sprawdzania paszportu. Są to między innymi państwa takie jak Madagaskar, Kambodża oraz Malediwy.  Natomiast w 2015 roku Polacy mogli podróżować bez wiz tylko do 137 państw. W ciągu dwóch lat otrzymaliśmy możliwość wolnego zjazdu jeszcze do 12 krajów.

Na ostatnich szczeblach rankingu są : Afganistan z możliwością wolnego wjazdu do 23 państw, Pakistan do 26 oraz Irak do 28.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *