Aktorka zmarła niedzielnego popołudnia w wieku 102 lat. Informację o jej śmierci podał zespół teatru TR Warszawa.

Danuta Szaflarska od młodości marzyła o karierze aktorskiej, lecz podczas wyboru studiów wygrał rozsądek i przyszła gwiazda wybrała Wyższą Szkołę Handlową, którą jednak po dwóch latach rzuciła. Szaflarska rozpoczęła studia w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie. Jej debiut przypadł na pierwsze lata wojny, co nie przeszkodziło jej jednak w rozwoju kariery w polskich teatrach konspiracyjnych. Podczas powstania Szaflarska pełniła funkcję łączniczki.

Po wojnie wciąż grała w teatrze, a w 1946 zadebiutowała w filmie Leonarda Buczkowskiego ,,Zakazane piosenki”. Film ten jak i rola w ,,Skarbie” w 1948 roku zagwarantowała Szaflarskiej pozycję pierwszej powojennej polskiej gwiazdy. W nowej historii kina aktorka zapisała się dzięki filmom ,,Diabły, diabły”(1991), ,,Nic’’(1998), ale to dzięki roli w ,, Pora umierać’’ w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej otrzymała wyróżnienie dla najlepszej aktorki na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni  w 2007 roku.

Aktorka zakończyła ostatecznie swoją karierę w listopadzie 2016 roku ze względu na pogarszający się stan zdrowia.

Składamy najszczersze kondolencje rodzinie oraz współpracownikom.

By Marcelina Burda

Jestem specjalistką ds. nekrologów. Pasjonuje się też kinem, serialami oraz literaturą. Zazwyczaj swoje teksty piszę przy akompaniamencie ulubionych zespołów, lecz w skrajnych przypadkach przy ścieżce dźwiękowej do filmu Ogniem i mieczem.