Niebieski wieloryb – gra, która zabija nastolatków

Wstań o 4:20, idź na szyny kolejowe (odwiedź każde jakie znajdziesz)  to tylko jedno z wielu poleceń nowej gry internetowej, która doprowadza młodych ludzi do skraju wytrzymałości i skłania ich do najgorszego. O co chodzi w ,,Niebieskim wielorybie” i dlaczego już 130 dzieci odebrało sobie przez niego życie?

Zaczęło się jak zwykle. W sieci pojawiła się nowa gra, po którą sięgało coraz więcej osób. Najpierw dowiedziała się o niej Rosja, później cały świat. I choć w Polsce hasztag #niebieskiwieloryb służy do krytyki i piętnowania udziału w tym wyzwaniu, to jednak na całym świecie znaleźli się nastolatkowie, którzy się nim zainteresowali i przypłacili za to życiem.

Na czym polega gra ,,Niebieski wieloryb”? Zasady są bardzo proste. Wystarczy tylko przez 50 dni wykonywać po jednym poleceniu dziennie, a po wykonaniu zdać raport z ich realizacji do swojego internetowego ,,opiekuna”. Zadania to m.in. okaleczanie się, wstawanie o 4 rano, oglądanie depresyjnych filmów czy przebywanie w okolicach torów kolejowych lub na dużej wysokości. Z czasem, opiekun wycofuje się z kontaktu z nastolatkiem, pozostawiając go sam na sam z wyzwaniami i psychodelicznymi filmami skłaniającymi do popełnienia samobójstwa. Wyznacza tylko datę, kiedy młoda osoba powinna to zrobić. Ta, udaje się w wybrane miejsce, zdejmuje swoją kurtkę, składa ją w kostkę i się zabija.

Do tej pory zatrzymano jednego mężczyznę, który podejrzany jest o nakłonienie aż 15 nastolatków do popełnienia samobójstw. Ponadto, w Internecie istnieje mapa z zaznaczonymi czerwonymi punktami, które ukazują gdzie ma dojść do kolejnych tragedii.

Mimo, iż gra istnieje w sieci od niespełna roku, to dopiero w ciągu kilku ostatnich dni zauważono jak ogromne żniwo zbiera. Jak ustaliły rosyjskie media, nie żyje już 130 dzieci, które poddały się niebezpiecznemu trendowi. Najbardziej podatne okazują się osoby z kompleksami, którym łatwo jest coś wmówić.

W Polsce ,,Niebieski wieloryb” nie jest jeszcze dostępny, a informacja o całej sprawie dotarła do nas za pośrednictwem Twittera, na którym internauci wyrażają swoje oburzenie grą. Rodzice powinni być niezwykle czujni, gdy gra pojawi się także w Polsce. Wizerunki wielorybów czy motyli w otoczeniu ich dzieci to pierwsze oznaki, że coś jest nie tak. Dlaczego? Wieloryby uznawane są za te dążące do samobójstwa, ponieważ wypływają na płyciznę, natomiast motyle żyją krótko, dlatego szybko stały się symbolem grupy.

Nie daj się oszukać – internetowa sekta nie pomaga, a jedynie może Cię zniszczyć…