Przedmiotem wynalazku są badania, prowadzone przez zespół naukowców z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, które dowodzą silnego, destruktywnego działania enzymu lakazy wobec komórek raka szyjki macicy.

Zespół badawczy Zakładu Biochemii oraz Wirusologii i Immunologii prowadzi badania nad nowatorskim zastosowaniem enzymu lakazy z grzyba Cerrena unicolor w leczeniu raka szyjki macicy.

Zaprezentowane wyniki dotyczą badań w warunkach in vitro z zastosowaniem linii komórkowej, co oznacza, że konieczne jest przeprowadzenie kolejnych eksperymentów z zastosowaniem innych linii komórkowych wywodzących się z tego nowotworu.

fot. Bartosz Proll

Kolejnym etapem są dalsze badania w warunkach in vivo, tym razem z zastosowaniem zwierząt laboratoryjnych. Pozwoli to potwierdzić wynalazek naukowców UMCS na poziomie organizmu zwierzęcego.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2010 r. ponad 3 tys. osób zachorowało na raka szyjki macicy. Liczba zachorowań w ciągu ostatnich trzech dekad spadła o około 30 proc. Na ten typ nowotworu w 2010 r. zmarło ponad 1,7 tys. Polek. Umieralność z powodu raka szyjki macicy w Polsce jest o 70 proc. wyższa niż przeciętna dla krajów UE.

Dlatego też wynalazek naukowców z naszego Uniwersytetu jest bardzo ważnym wydarzeniem w tej dziedzinie i z pewnością rokuje pozytywnie na przyszłość.

Na obszerny tekst poświęcony badaniom prowadzonym przez zespół naukowców z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, połączony z wywiadem,zapraszam już wkrótce do przeczytania w kolejnym wydaniu Polformance