Dzisiaj świat obchodzi Dzień Świadomości Autyzmu. Podobnie jak w latach poprzednich, Lublin dołączy się do obchodów zapraszając mieszkańców na spotkania informacyjno-edukacyjne oraz uroczyste podświetlenie Centrum Spotkań Kultur na kolor niebieski.

O godzinie 20:00 na niebiesko zaświeci się Centrum Spotkań Kultur,  w tym samym czasie do godziny 20:45 na Placu Teatralnym przed CSK mieszkańcy będą mogli wziąć udział w informacyjno-edukacyjnym spotkaniu. Zebranie będzie urozmaicone Tanecznym happeningiem z udziałem uczniów z chorobą psychiczną. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem izolacji ludzi ze spectrum autyzmu, a także dla wczesnego diagnozowania oraz rozpoznawania symptomów choroby.

W związku z obchodami Lubelskich Dni Autyzmu, dla mieszkańców miasta został zorganizowany szereg wydarzeń odbywających się również na przełomie kwietnia i maja. Lublinianie będą mogli skorzystać
z warsztatów szkoleniowych, otwartych spotkań konsultacyjnych oraz bezpłatnego badania  piersiowego. Zostały także zaplanowane pokazy filmu „Życie animowane” i dyskusje z udziałem specjalistów, a nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się II Piknik Żeglarski.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu powstał dzięki rezolucji z 2007 roku popartej przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Skutkiem tego, od 21 stycznia 2008 roku obchodzimy ten ważny dla ludzkości dzień. Oficjalnym kolorem Dnia jest niebieski, który symbolizuje solidarność
z autykami oraz ich rodzinami. Dlatego w tym dniu cały świat dołącza się do akcji i podświetla swoje budynki, odpowiadając hasłu „Zaświeć się na niebiesko”.

By Marta Chorna

Jestem wielkim fanem muzyki jazzowej, sztuki i kawy. Nie są dla mnie obce tematy związane z kulturą oraz Lublinem. Uwielbiam książki, jesień i stare kino.