Lublin

Dzieci wychodzą ze szkół i sprzątają Lublin – wiosenna akcja rusza już 20 kwietnia!

Do tegorocznej akcji „Posprzątajmy Lublin na wiosnę” zgłosiło się 47 placówek. Najwięcej z nich stanowią przedszkola, w tym roku jest ich 28.

Wydarzenie jest organizowane od kilkunastu lat, to praktyczna lekcja dbania o środowisko. W tym roku blisko 6 tysięcy osób będzie sprzątać Lublin. Cel akcji to rozbudzenie oraz wzmacnianie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, a także kształtowanie pozytywnych zachowań i uwrażliwienie na dbanie o otoczenie.

W ubiegłych latach na liście miejsc objętych działaniem akcji były m.in. okolice parku Bronowice, obszary zielone na osiedlach Skarpa oraz tereny wzdłuż rzeki Czerniejówki.

Dzieci i młodzież wybierają teren, który planują posprzątać. Uczniowie zbierają odpady, które zalegają na pobliskich skwerach lub na zielonych terenach przy szkole. Miasto zapewnia rękawice i worki, które należy odebrać z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin, a także odbiór zebranych zanieczyszczeń.

Akcja ma charakter edukacyjny. Ważne jest uzmysłowienie najmłodszym mieszkańcom Lublina tego, że każdy odpowiada za wspólną przestrzeń, a wyrzucona na trawnik pusta butelka czy papierek zanieczyszcza nasze miasto. W 2015 roku zebrano 436 worków odpadów o pojemności 120 litrów.

Wydarzenie realizowane jest w ramach „Programu edukacji ekologicznej Miasta Lublin na 2017 rok” przy dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. W tym roku akcja potrwa od 20 do 21 kwietnia.

Jestem studentką trzeciego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pochodzę z Lublina. Uwielbiam podróżować i odkrywać niezwykłe historie "zwykłych ludzi". Dziennikarstwo to dla mnie nie tylko praca, lecz niesamowita pasja. Marzę o wycieczkach do Indii, Japonii i USA.