Kultura Lublin News

Festiwal Kontestacje pod koniec kwietnia w ACK „Chatka Żaka”

Studencki Festiwal Teatralny „Kontestacje” od 2005 roku jest organizowany przez studentów zrzeszonych przy Akademickim Centrum Kultury UMCS.  Będzie to już trzynasta edycja, a spektakle odbędą się tradycyjnie w Chatce Żaka.

Festiwal zdobył sobie wierną publiczność i z roku na rok staje się wydarzeniem coraz ważniejszym. Daje doskonałe pole do dyskusji nad znaczeniem teatru alternatywnego, a jego celem jest aktywizacja środowisk studenckich i budzenie nie tylko wśród młodych zainteresowania teatrem. – Ten festiwal to przestrzeń, w której spotyka się człowiek i sztuka, nie jest to jednak spotkanie jednorazowe, przygodne, ale obecność różnych wrażliwości, stylów i ekspresji. W zeszłym roku, gdy byłem na Kontestacjach pierwszy raz jako wolontariusz i widz, zaskoczyło mnie to, że znalazło się miejsce na performance, teatr klasycznie rozumiany (np.”Wizyta”), teatr „w teatrze” (np. „Herminia czyli Amazonki”), a także sztuka przy dźwiękach Taco Hemingwaya – podkreśla  jeden z wolontariuszy.

Tegoroczną edycję rozpocznie już III Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa, dotycząca roli teatru w poszczególnych polskich i zagranicznych miastach. Odbędzie się ona w czwartek w Sali Widowiskowej Chatki Żaka i potrwa od 9 do 17. W tym roku spektakle będą prezentowane od 21 do 23 kwietnia. Hasło przewodnie XIII edycji „Kontestacji” to „Teatr w przestrzeni miejskiej”. Podczas Festiwalu scena staje się przestrzenią, w której młodzi ludzie mają szansę wypowiedzieć swoje zdanie na każdy nurtujący ich temat, a także przedstawić alternatywne sposoby wyrażania siebie poprzez sztukę. – Teatr rozwija człowieka, umożliwia mu odkryć w sobie bunt. Pozwala mu na to, żeby wyszedł przed ludzi i ze sceny powiedział wszystko, co mu w sercu gra, nawet jeśli użyje cudzego tekstu – mówi Mikołaj, student e-edytorstwa i technik redakcyjnych.

Program:

czwartek 20.04.2017:

9-17 Konferencja SW IMA

19:30 Ewelina Drzał-Fiałkiewicz Trofia SW IMA

20:30 Innymi Słowy Impro Marzenia Publiczności – Improv Long Form pACK

21:45 Joanna Szot Maria Stuart i smutne piosenki, czyli dlaczego ktoś odrąbał jej głowę SW ACK

22:30 Kontestacyjne Konwersacje kL

piątek 21.04.2017:

10-17:00 Konferencja SW IMA

19:00 Teatr Krzyk Koj SW ACK

20:00 Grupa Teatralna Razem Zwykła historia: rozmowa dla dwojga SW IMA

21:00 Fabian Fejdasz Bastard SW ACK

21:45 Kontestacyjne Konwersacje kL

sobota 22.04.2017:

12:00-14:00 – CIAŁO-RUCH-PRZESTRZEŃ (warsztaty improwizacji ruchowej i symboliki ciała) s. 08 IMA

15:00 NPA TransDramaticum Czytanie performatywne sztuki “Żelazna kurtyna” fSW IMA

18:30 niebopiekło Ludzie mówią… SW ACK – spektakl dla widzów powyżej 16 r.ż.

20:00 Skorupa SKUR-WIENIA SW IMA

21:30 Teatr Politechniki Warszawskiej Lamentacje SW ACK

22:30 Kontestacyjne konwersacje kL

niedziela 23.04.2017:

12:00-14:00 – CIAŁO-RUCH-PRZEPŁYW (warsztaty kontakt-improwizacji) s. 08 IMA

19:30 Grupa Banina Ewa ppACK – spektakl dla widzów powyżej 14 r.ż.

20:15 My Persony OKenzo cF

21:00 Kolektyw LŁ Spektrum SW IMA

22:00 Kontestacyjne konwersacje kL

SW ACK – sala Widowiskowa Akademickie Centrum Kultury UMCS (ul. Radziszewskiego 16)

SW IMA – sala Widowiskowa Inkubator Medialno-Artystyczny ACK UMCS (ul. Radziszewskiego 16)

fSW IMA – foyer sali Widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego ACK UMCS

kL – kawiarnia LeŻak Akademickie Centrum Kultury UMCS

ppACK – pierwsze piętro Akademickie Centrum Kultury UMCS

cF – czarne Foyer przed Salą Widowiskową Akademickiego Centrum Kultury UMCS

1. 08 IMA – sala prób 08 Inkubator Medialno-Artystyczny (wejście przez parking)

W trakcie XII edycji Festiwalu wystąpi aż 13 grup z całej Polski. Teatr Imperialny, działający przy Studenckim Kole Artystyczno-Naukowym Teatrologów, miał okazję pojawić się na Kontestacjach w zeszłym roku. – Wystawiliśmy Spowiedź masochisty, czyli historię o człowieku, który jest masochistą i chce być szczęśliwy. Poruszana tematyka, chociaż okupowana wulgaryzmami, prowokacją i ciężką muzą, dotyka każdego z nas – zaznacza Mikołaj. – Występ na Kontestacjach wspominamy bardzo dobrze. Żywa publika, świetna energia, wciągająca i bogata dyskusja, gdy było już po spektaklu, to moje wspomnienia – dodaje.

Artystami podczas pobytu w Lublinie opiekują się wolontariusze. Niektóre grupy, przybywają z różnych części kraju, mają okazję, by poznać Lublin. – W tym roku znów będę opiekował się artystami, którzy przyjadą z reżyserką, Aleksandrą Skorupą. Jestem wdzięczny organizatorom tego wyjątkowego festiwalu, że umożliwiają wolontariuszom kilkudniowy kontakt z artystami powierzonymi pod opiekę. – mówi wolontariusz, student UMCS-u. –Pamiętam wieczór ostatniego dnia: zmęczenie, które dawało satysfakcję dobrze spędzonego i  owocnego czasu. Warto dodać, że to profesjonalnie przygotowany i dopięty na ostatni guzik festiwal, który przygotowują studenci. Organizatorki każde Kontestacje zaczynają przygotowywać już rok wcześniej. Warto przyjść do Chatki Żaka, gdyż każda wrażliwość artystyczna znajdzie dla siebie spektakl. Rzeczywistość ma to do siebie, że czasem warto ją kontestować – dodaje jeden z wolontariuszy.

Jestem studentką trzeciego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pochodzę z Lublina. Uwielbiam podróżować i odkrywać niezwykłe historie "zwykłych ludzi". Dziennikarstwo to dla mnie nie tylko praca, lecz niesamowita pasja. Marzę o wycieczkach do Indii, Japonii i USA.