Konferencja w przestrzeni miejskiej

Nazwiska trzech osób z UMCS znalazły się w programie Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej.

W ramach XIII edycji SOFT „Kontestacje” w dniach 20-21 kwietnia odbędzie się konferencja pod tytułem „Teatr w przestrzeni miejskiej”. Będzie ona miała miejsce w Sali Widowiskowej ACK UMCS „Chatka Żaka” przy ul. Idziego Radziszewskiego 16. Konferencja zostanie poświęcona omówieniu roli teatru ulicznego w niektórych miastach.

Nasz uniwersytet będą prezentowali dr Jarosław Cymerman, mgr Ekaterina Sharapova oraz mgr Emil Chról. Każdy dzień konferencji zostanie podzielony na bloki. 20 kwietnia o godz. 13.40 w bloku drugim wystąpi mgr Ekaterina Sharapova z tematem „Przestrzeń teatralna w mieście (na przykładzie najnowszego teatru rosyjskiego)”. Później, o godz. 15.00, mgr Emil Chról omówi „Uliczny teatr w przestrzeni rosyjskojęzycznej”.

Nie zostanie ominięty wątek wojny i teatru. W tym samym dniu o godz. 16.20 dr Jarosław Cymerman będzie prezentował temat „Wojna i teatr. Gmach Teatru Wielkiego w Lublinie i jego znaczenie w przestrzeni miasta w latach 1939–1944”. Każdy blok kończy się dyskusją.

Wcześniej przez organizatorów zostało zaproponowane 11 tematów, na których powinny się opierać wystąpienia uczestników. Jak wynika z nazwy, zostanie omówiona rola teatru ulicznego, czyli performance, happeningów oraz flash moby. Zadaniem naukowców jest wyjaśnienie, czy te formy teatralne mogą stać na jednym poziomie z tradycyjnymi spektaklami. Konferecje są także częścią obchodów 700-lecia nadania praw miejskich dla Lublina.

Mgr Emil Chról – jest absolwentem studiów II stopnia na Wydziale Humanistycznym. Był jednym z laureatów Konkursu „Najlepszy Absolwent UMCS 2015″ w kategorii Najlepszy absolwent studiów II stopnia. Dostał także wyróżnienie w konkursie “Studencki Nobel 2015”.

Dr Jarosław Cymerman – teatrolog i literaturoznawca. Pracuje w Zakładzie Teatrologii Instytutu Filologii Polskiej UMCS i zajmuje się historią teatru. Publikuje w kwartalniku „Akcent” oraz misięczniku „Teatr”.

Mgr Ekaterina Sharapova – jest doktorantem UMCS również z Zakładu Teatrologii i prowadzi zajęcia na uniwersytecie dotyczące teatru.