Kultura UMCS

Rywalizacja mocarstw?

7 kwietnia w Galerii KONT odbył się performance pod tytułem „Mistrzostwa świata w solniczce”. Dwie osoby, dwa państwa i jedno terytorium.

Aula Galerii KONT jest umownie podzielona na dwie części. W środku stoi stół w formie kwadratu. Po obu stronach znajdują się krzesła dla widzów. Na stole leży czarny arkusz papieru, który też ma formę kwadratu. W dwóch przeciwległych kątach stoją białe plastikowe kubki oznaczone czerwonym i granatowym paskiem. Inną rzeczą na stole jest klepsydra z piaskiem. Wchodzi dwóch chłopaków, witają się i siadają naprzeciwko siebie.  Dostają sól i zaczynają ją wysypywać.

– Idea powstała spontanicznie, jak większość najlepszych pomysłów – wyjaśniają chłopcy. Studenci mówią, że na początku to były żarty. Bawili się solą, która stała się tylko formą performance, lecz później zaczęli myśleć nad treścią. W rezultacie powstały całkiem przemyślane działania.

Performance polega na dialogu pomiędzy dwiema wielkimi mocarstwami. Stany Zjednoczone reprezentuje Łukasz Łepik, a Federację Rosyjską – Samuel Najda. Rozmowa odbywa się  przez przesypywanie soli i przesuwanie jej po stole palcami. W trakcie performance panuje absolutna cisza. Ruchy rąk wyglądają jak rzucenie krótkich zdań do innej osoby, jakby to była zwykła rozmowa.

Performerzy mówią, że opierali się na określonych ramach – wiedzieli, jak powinien wyglądać początek i koniec. – De facto te formy w większości były przypadkowe, ale staraliśmy się kierować nimi w miarę świadomie – wyjaśnia Łukasz Łepik.

Studenci także opowiedzieli o symbolice poszczególnych elementów performance. W trakcie rozmowy pojawia się gra „kółko i krzyżyk”, która zakończyła się uśmiechniętą emotką. Taka akcja ma aspekt humorystyczny. Czarny papier to terytorium, na którym rozgrywa się dyskusja dwóch państw. Klepsydra z piaskiem oznacza czas, jakiego brakuje. Samuel Najda dodaje, że jest to odniesienie do szachów. Jedynie taśmy różnego koloru na kubeczkach nie mają symboliki, ale już picie wody w trakcie performance w jakimś stopniu oznacza złośliwość. Performance kończy się tym samym gestem co i powitanie – uściskiem dłoni.

Wydaje się, że milczenie może powiedzieć więcej niż gadanie bez przerwy. Według zegarka  rozmowa trwała 15 minut, więc klepsydra została przewrócona ok. 7 ̶ 8 razy. I te 15 minut zawierało emocje, czasami klęski i niedopowiedzenia, ale też żarty. „Mistrzostwa świata w solniczce” miały pokazać, że polityka jest bezsensowna w stosunku do ludzi, kiedy dotyczy rywalizacji państw. Łukasz Łepik i Samuel Najda są studentami IV roku Instytutu Sztuk Pięknych WA UMCS na kierunkach malarstwo i grafika.

Wideorelacja: