Lublin

Odkryć Lublin

Czwarta edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich nadchodzi wielkimi krokami. Muzeum Lubelskie ma oferty dla wszystkich.

Hasło tegorocznej edycji to „Po drodze z Unią Europejską”. 18–19 maja w ramach DOFE Muzeum Lubelskie zapewnia całodniową rozrywkę. Program dotyczy nie tylko zwiedzania placówek. Dostępne są również wykłady i lekcje oraz gry i warsztaty.

Dzięki DOFE mieszkańcy mają okazję zdobyć nowe umiejętności. W programie Muzeum Lubelskiego mieszczą się warsztaty artystyczne i plastyczne. Uczestnicy poznają etnodizajn oraz proces tworzenia ceramiki wczesnośredniowiecznej. W trakcie warsztatów plastycznych będzie możliwość zrobienia etui na komórkę lub tablet.

Nie zabraknie zabaw dla młodszych. Dla dzieci w wieku 9–12 lat organizatorzy przygotowali gry, m.in. „Tajemnice Zamku Lubelskiego”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, ale obowiązują zapisy.

Dni Otwarte to ogólnopolska akcja, w której może wziąć udział instytucja publiczna, która dostaje wsparcie unijne w postaci promocji oraz dofinansowania. Celem wydarzenia jest zwiedzanie miejsc, których nie możemy zobaczyć na co dzień.

W Lublinie do akcji oprócz Muzeum Lubelskiego dołączyły i inne instytucje. Mieszkańcy będą mogli spacerować przestrzeniami Areny Lublin, zwiedzić zajezdnię trolejbusową, Centrum Kultury, Inkubator Medialno-Artystyczny ACK UMCS, zostać oprowadzonym po Klasztorze i wziąć udział w wielu innych atrakcjach. Poszczególne miejsca oraz daty wydarzeń można znaleźć na dniotwarte.eu.

Program dla Muzeum Lubelskiego:

18 maja:
10:00 – 12:00 – „W kręgu słowiańskiej ceramiki” – warsztaty archeologiczne. Warsztaty pokazujące proces tworzenia ceramiki wczesnośredniowiecznej.
11:00 – 13:30 – „Tajemnice Zamku Lubelskiego” – gra dla dzieci w wieku 9–12 lat.
12:00 – 14:00 – „Etnodizajn” – warsztaty etnograficzne.Wprowadzenie w temat etnodizajnu na przykładzie różnych projektów, warsztat z zaprojektowaniem i wykonaniem własnego przedmiotu użytkowego (etui na telefon, tablet) z wykorzystaniem motywu etnograficznego z wystawy.
13:00 – 14:30 – „Mali królewicze na Zamku” – jak bawiono się bez telefonów.
14:00 – 15:00 – Spotkanie Wschodu z Zachodem. Kaplica Trójcy Świętej na Zamku w Lublinie – wykład.

19 maja:
11:00 – 12:30 – „Jagiellonowie w Lublinie” – lekcja z elementami quizów.
13:00 – 13:30 – Oprowadzanie po Kaplicy Trójcy Świętej.
15:00 – 15:30 – Oprowadzanie po Kaplicy Trójcy Świętej.