Konkurs organizowany jest przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie od 2001 roku za badania nad dziedzictwem paryskiej ,,Kultury’’ lub za twórczą kontynuację przesłania Jerzego Giedroycia w dziedzinie nauki.

Oto lista tegorocznych laureatów:

1. Przemysław Czapliński, Poruszona mapa. Wyobraźnia geograficzno-kulturowa polskiej literatury przełomu XX i XXI wieku, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016.
  2. Małgorzata Domagalska, Zatrute ziarno: proza antysemicka na łamach „Roli” (1883-1912), Polskie Towarzystwo Historyczne: Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2015.
  3. Joanna Krakowska, PRL. Przedstawienia, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Państwowy Instytut Wydawniczy, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2016.
  4. Łukasz Krzyżanowski, Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2016.
  5. Najmniej jestem tam gdzie jestem… Listy Zofii z Vorzimmerów Breustedt z Warszawy i getta warszawskiego do córki Marysi w Szwajcarii (1939-1942), Wstęp, opracowanie i komentarze E. Orman, Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego: Księgarnia Akademicka, Kraków 2016.
  6. Weronika Parfianowicz-Vertun, Europa Środkowa w tekstach i działaniach. Polskie i czeskie dyskusje, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2016.
  7. Dorota Sajewska, Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja teatru wielkiej wojny, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa 2016.

Ogłoszenie wyników odbędzie się 14 września, w rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. złotych.

By Marcelina Burda

Jestem specjalistką ds. nekrologów. Pasjonuje się też kinem, serialami oraz literaturą. Zazwyczaj swoje teksty piszę przy akompaniamencie ulubionych zespołów, lecz w skrajnych przypadkach przy ścieżce dźwiękowej do filmu Ogniem i mieczem.