Paula Szybiak najlepszą absolwentką Wydziału Politologii! (Wywiad)

Paula wspólnie z mamą podczas Absolutorium.

W piątek podczas uroczystego Absolutorium ogłoszono, że Paula Szybiak została najlepszą absolwentką Wydziału Politologii. Po pięciu latach spędzonych na Wydziale kończy studia II stopnia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, studiuje także filologię angielską.

Co cię inspirowało by osiągać tak wysokie wyniki?

Na drugim roku licencjatu zauważyłam, że kończąc studia chciałabym mieć doświadczenie z zakresu dziennikarstwa. Zdecydowałam się najpierw dołączyć do Telewizji UMCS. Kolejno współpracowałam z Polformance, czyli studenckim magazynem Wydziału Politologii, a później z Wydawnictwem UMCS. Odkąd pamiętam dążę do tego, by osiągać wysokie wyniki. Nie potrafię wykonywać zadań niedokładnie i połowicznie. Lubię, gdy wszystko jest dopięte na ostatni guzik.

Jakie są twoje ulubione przedmioty?

Zawsze lubiłam przedmioty „telewizyjne”, dlatego zainteresowałam się właśnie operatorstwem. Bardzo ceniłam także inne zajęcia praktyczne.

Jak udaje Ci się pogodzić tyle zajęć i dodatkowych obowiązków?

Dzięki temu, że mogłam skorzystać z IOS-a, czyli Indywidualnej Organizacji Studiów, mogłam ustalić zajęcia tak jak potrzebowałam. Wykładowcy są przychylni wobec osób, które studiują dwa kierunki. W tym roku pracy miałam dużo, ale mimo trudności wszystko się udało.

Co lubisz robić w wolnym czasie?

Bardzo lubię czytać, chociaż teraz brakuje mi na to czasu. Ten semestr był dla mnie ciężki. Szalone tempo nie pozwoliło mi przeczytać zbyt wielu książek. Jednak zbieram je do kolekcji i będę poświęcać im czas dopiero podczas wakacji (śmiech).

Czy mając tyle obowiązków związanych z uczelnią i pracą masz jeszcze czas na spotkania ze znajomymi?

Staram się rozgraniczyć pracę, naukę i czas wolny dla siebie i bliskich. Jeśli są jakieś interesujące wydarzenia, to także w nich uczestniczę. Nie można ciągle się uczyć (śmiech). Podczas sesji jednak powtarzam znajomym, że gdy na studiach trochę się uspokoi, wtedy będziemy mogli wspólnie spędzić czas. Przyjaciele i rodzina rozumieją mój tryb życia, są dla mnie ogromnym wsparciem i dopingują na każdym kroku.

Jakie masz plany na przyszłość?

W tym roku nie planuję rozpoczęcia studiów III stopnia, jednak nie jest to moja ostateczna decyzja. Obecnie pragnę skupić się na drugim kierunku, czyli filologii angielskiej, która wymaga zaangażowania i czasu. Rodzina i znajomi namawiają mnie na rozpoczęcie studiów III stopnia, ale wolałabym trochę zwolnić i skupić się na jednym celu.W przyszłości chciałabym pracować w wydawnictwie, planuję także kontynuować przygodę z Telewizją UMCS i operatorstwem.

Czy według Ciebie warto studiować dziennikarstwo i komunikację społeczną?

Myślę, że dziennikarstwo to wymagający kierunek. Na pierwszym roku podczas zajęć z wychowania fizycznego poznałam studentkę czwartego roku dziennikarstwa. Powiedziała mi wtedy, że jeśli nie zacznę dodatkowo się rozwijać już od początku studiów, to później będzie trudniej. Dlatego zastanowiłam się, co oprócz nauki mogę zrobić. W dzisiejszych czasach samo studiowanie to jednak za mało, dlatego warto korzystać z różnych możliwości rozwoju i poznawać dziennikarstwo od strony praktycznej. Ten kierunek jest wymagający, ale jeśli ktoś znajdzie w nim coś dla siebie, może to przynieść wiele radości i satysfakcji.