Pisarz Roman Bratny zmarł w wieku 96 lat.

W niedzielę zmarł znany polski pisarz. Roman Bratny był autorem takich powieści jak „Kolumbowie. Rocznik 20”, oraz „Szczęśliwi torturowani”.

Roman Bratny (właściwie Mularczyk) urodził się w 1921 roku w Krakowie, a dzieciństwo spędził w Konstancinie i Garwolinie, gdzie jego ojciec był oficerem kawalerii. Pisarz kończył konspiracyjną szkołę podchorążych AK w 1942 roku. Następnie zajął się wydawaniem podziemnych pism literacko-społecznych „Kuźnia” i „Dźwigary”. W 1944 roku opublikował swój pierwszy tomik wierszy „Pogarda”.

W latach 1946-1947 był redaktorem „Pokolenia”, a także „Nowej Kultury” i „Kultury”. W 1949 ukończył Akademię Nauk Politycznych w Warszawie.

Po wyzwoleniu Bratny zachował się inaczej niż większość jego kolegów z konspiracji, ponieważ zaangażował się po stronie komunistycznej władzy. „Nie ma Boga. Rodzą się, umierają społeczne i polityczne wiary. Wolno człowiekowi wierzyć każdej i każdą zdradzać” – pisał Bratny w wydanym w 1978 roku „Pamiętniku moich książek”.

Roman Bratny jest autorem bardzo znanej powieści „Kolumbowie. Rocznik 20.” Książkę wydano w 1957 roku. Powieść zyskała popularność i znalazła się w kanonie lektur szkolnych. Została w 1970 roku spopularyzowana serialem telewizyjnym w reż. Janusza Morgensterna. Powieść pokazuje czytelnikowi obraz środowiska konspiracyjnego. Drugi tom zawiera literacki opis powstania warszawskiego, zaczynając od porywających pierwszych dni tego wydarzenia, przez nasilające się osłabienie oddziałów powstańczych i ludności cywilnej, przechodząc aż do tragicznego finału.

Pisarz jest również autorem powieści, m.in. „Śniegi płyną”, a także „Brulion”, czy „Na bezdomne psy”.

Ostatnią książką Romana był „Anioł w butach z ostrogami”. Ta autobiograficzna opowieść pokazuje losy rodziny na tle szybko zmieniającego się, groźnego świata. W nocie biograficznej można przeczytać, że jest to m.in. subiektywny i powieściowy skrót epoki, mówiący o sanacji, okupacji i powstaniu, przechodząc aż do komunizmu.

Jestem studentką trzeciego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pochodzę z Lublina. Uwielbiam podróżować i odkrywać niezwykłe historie "zwykłych ludzi". Dziennikarstwo to dla mnie nie tylko praca, lecz niesamowita pasja. Marzę o wycieczkach do Indii, Japonii i USA.