fot. Marek Jedynak

W ramach święta Marie Curie Skłodowskiej na UMCS, do Lublina przyjechała para naukowców związanych z lubelską uczelnią.

W Instytucie Informatyki UMCS odbyło się spotkanie z wnukami Curie- Skłodowskiej zorganizowane przez uczelnię, a konkretnie profesora Krzysztofa Pomorskiego.

W trakcie wydarzenia na ręce organizatorów  został przekazany oryginalny dokument z ostatnim podpisem uczonej. Konferencja była pełna pytań i anegdot kierowanych do gości. Publiczność usłyszała wiele ciekawych wątków dotyczących m.in koligacji rodzinnych, czy pracy naukowca.
Zaproszeni mówili też o tym, jaką babcią była Curie i podkreślali, iż są dumni ze swoich polskich korzeni, bo Maria przekazała im swój pierwiastek dobra i troski. Nie ukrywali też, że ich kierunek naukowy jest nieprzypadkowy ponieważ to kontynuacja tradycji rodzinnej.

Warto najpierw przeprowadzić eksperyment, a potem obliczać jego wyniki i sprawdzać, czy ma to sens – powiedziała wnuczka naszej patronki Hélène Langevin-Joliot.

Celem tej inicjatywy było także pogłębienie stosunków uniwersytetu z rodziną polskiej noblistki.

Na zdjęciu Hélène Langevin-Joliot – wnuczka patronki UMCS.                                                           fot. Marek Jedynak