„Święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień.” Dzień 11 listopada

11 listopada 1918r. Rada Regencyjna przekazała władzę marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej powrócił do kraju z więzienia w Magdeburgu (Niemcy). Jest to również rocznica podpisania układu rozejmowego w Compiègne między Cesarstwem Niemieckim a Ententą, kończącego pierwszą wojnę światową. W 1937r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznał, iż 11 listopada będzie obchodzony jako „rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny”.

Rozmiar i doniosłość tego święta możemy sobie w pełni uzmysłowić, gdy w zadumie spojrzymy w dzieje naszych przodków, którzy po 123 latach okrutnej niewoli, w końcu odzyskali upragnioną wolność. Nadzieja na odzyskanie niepodległości pojawiła się wraz z wybuchem I wojny światowej i została zwieńczona upadkiem trzech potężnych            mocarstw- zaborców. Naród polski mimo, iż nigdy nie pogodził się z utratą swej suwerenności, to jednak przyjął tę informację wręcz z niedowierzaniem, połączonym oczywiście z ogromnym entuzjazmem.

Dla uczczenia tych wydarzeń w stolicy i wielu miastach w Polsce odbędą się uroczystości upamiętniające odzyskanie niepodległości. Już w piątek miasteczko akademickie zostało okazjonalnie przyozdobione w barwy narodowe. Biało-czerwona flaga, czyli symbol państwowości polskiej powiewa dziś przy wszystkich ważniejszych instytucjach jak i uczelniach, kościołach, domach studenckich. Oprócz tego władze miasta zaplanowały również wiele propozycji atrakcyjnego świętowania tej niezwykłej rocznicy, które przedstawiamy poniżej.

Główne obchody w Lublinie rozpoczną się już o 8:30 złożeniem wieńców pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Następnie o godz. 9:00 odbędzie się Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin. O 10:00 będzie miała miejsce msza święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Lubelskiej. Na godzinę 11:45 zaplanowano rozpoczęcie uroczystości na Placu Zamkowym. Natomiast o godz.16:30 uczestnicy biegu „Mila Niepodległości” wystartują spod gmachu Poczty Polskiej, ul. Krakowskie Przedmieście 50.

Dzień zapowiada się zatem bardzo ciekawie i w zależności od preferencji można go spędzić naprawdę przyjemnie, czego życzymy oczywiście wszystkim naszym czytelnikom! Poniżej prezentujemy wiersz Antoniego Słomińskiego pt. „Niepodległość”.

Ach jakże mi nie mówić o tych dniach radości

O tej chmurnej jesieni, gdy w szumiącym wietrze

szedł nad miastem rodzinnym pierwszy powiew wolności

Kiedyśmy pełną piersią pili to powietrze,

nocą w ciemnych alejach stłoczeni szpalerem

czekając, aż zapłonie świt nad Belwederem.

Jakże ciebie przywitać radosna swobodo!

I czym uczcić najpiękniej? Chyba tym uśmiechem,

I młodzieńczej poezji burzliwą urodą,

co szła śpiewem przez miasto i wróciła echem.