Lubelski Festiwal Filmowy 2017 zakończony!

W dniach 24 listopada – 2 grudnia 2017 roku odbyła się 11. edycja Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Podczas wydarzenia można było obejrzeć około 150 filmów z 43 krajów, między innymi z Rosji, Niemiec, Czech, Meksyku, Rumunii, Kanady.

Wydarzenie to co roku wpisuje się na stałe do kalendarza imprez filmowych związanych z miastem Lublin. Po raz kolejny otrzymało honorowy patronat prezydenta Miasta Lublin – Krzysztofa Żuka.

Podczas festiwalu można było uczestniczyć między innymi w warsztatach montażowych, które poprowadził Filip Drzewiecki – absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, autor montażu filmu dokumentalnego „Mnich z Morza” w reżyserii Rafała Skalskiego. W czasie wydarzenia funkcjonował klub festiwalowy „Mrówkojad”, gdzie m.in. odbył się Pub Quiz – test wiedzy filmowej. Nie zabrakło również powrotu do czasów gier planszowych, gdzie uczestnicy grali między innymi w „Timelines” czy też „Tak Mroczny Władco”. Największą atrakcją klubu festiwalowego byli zdecydowanie „Impro Poławiacze Pereł”, którzy zmierzyli się z nieznanym wcześniej filmem, wcielając się w ekranowych bohaterów.

Warto też wspomnieć o Kinojadach, którzy wykonywali pokazy filmowe w trakcie międzynarodowego maratonu realizacji ilmowej KinoJady Power 2017. W warsztatach mógł uczestniczyć każdy, kto nie miał wcześniej doświadczeń z filmem, a chciałby wyreżyserować lub zagrać w krótkim filmie, stanąć za kamerą czy też napisać scenariusz.

Podczas gali kończącej festiwal zostały wręczone nagrody Złotego Mrówkojada. Jury
w składzie: Piotr Kotowski, Michał Zabłocki oraz Bartosz Żurawiecki przyznali  nagrody Złotego Mrówkojada filmom w konkursie krótkometrażowym. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:

W kategorii Mistrzowie Tematu jurorzy przyznali Złotego Mrówkojada rumuńskiemu filmowi „Pisane/Niepisane” / „Written/Unwritten” w reżyserii Adriana Silisteanu.

Mistrzem Emocji został Alexander Mercury za film „Mama – Święty Sebastian”.

W konkursie Mistrzowie Gatunku statuetka trafiła do polskiego reżysera Mateusza Rakowicza za film „Romantik”.

W kategorii Mistrzowie Dobrze Zakręceni Złoty Mrówkojad powędrował do włoskich reżyserów filmu „Bufet” /„Buffet” Santa de Santis i Alessandro d’Ambrosi.

W konkursie Małe Mrówkojady nagrodę zdobył rosyjski film „Pajęczyna” / „Pautinka” Natalii Chernyshevej.

Tytuł Mistrza Animacji otrzymała Anne Breymann za film „Nokturn” / „Nocturne”.Oprócz tego jury przyznało nagrody Grand Prix w poniższych kategoriach:

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych nagrodę zdobył polski film „Więzi” / „Close Ties” w reżyserii Zofii Kowalewskiej.

W kategorii Mistrzowie Pełnego Metrażu Złoty Mrówkojad powędrował do rosyjskiego filmu „Uczeń” / „The Student” Kiryła Serebrennikowa.

Natomiast wyróżnienie w kategorii Mistrzowie Pełnego nagroda przyznana została filmowi „Gniazdo turkawki” / „The Nest of the Turtledove” Tarasa Tkachenko.

Nagrodę Publiczności otrzymał rosyjski film „Hamlet. Komedia” / „Hamlet. Comedy
w reżyserii Eugeniya Fadeyeva.