28.01.18 odbyła się już 60-ta ceremonia wręczenia nagród Grammy, prestiżowych amerykańskich nagród muzycznych wręczanych przez Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji.

Imprezę poprowadził James Corden w hali widowiskowej Madison Square Garden w Nowym Jorku. Przed szeroką publicznością wystąpili m.in. Elton John, Rihanna, Lady Gaga, P!nk, Bruno Mars, Luis Fonsi, Kesha.

Ważną częścią ceremonii była oprawa polityczna. Podczas skeczu fragmenty książki „Ogień i furia” Michaela Wolffa o działalności Donalda Trumpa, jako prezydenta USA zostały przeczytane przez Snoop Dogga, Johna Legenda, Cher i Hillary Clinton(!).
Ponadto wielu gości miało wpięte w ubranie lub trzymało białe róże. Oprócz tego w wielu występach były obecne takie kwiaty lub po prostu dominował motyw bieli. Jest to znak poparcia dla akcji #MeToo i ruchu Time’s Up, które walczą w proteście przeciw molestowaniu seksualnemu w miejscu pracy.

Najwięcej nominacji (7) otrzymał Jay-Z, ale nie wygrał w żadnej kategorii. Za to Bruno Mars zdecydowanie został królem tegorocznych Grammy. Do domu odjechał z 6-ścioma statuetkami. Oprócz niego szczęście mieli Kendrick Lamar, który odebrał 5 statuetek, Chris Stapleton (3 statuetki) oraz Ed Sheeran (2 statuetki).

Lista najważniejszych zwycięzców:
Piosenka roku: That’s What I Like – Bruno Mars
Teledysk roku: HUMBLE. – Kendrick Lamar
Nagranie roku: 24K Magic – Bruno Mars
Album roku: 24K Magic – Bruno Mars
Najlepszy debiutujący artysta: Alessia Cara
Najlepsze solowe wykonanie pop: Shape of You – Ed Sheeran
Najlepsza piosenka R&B: That’s What I Like – Bruno Mars
Najlepsza piosenka rap: HUMBLE. – Kendrick Lamar
Najlepsza piosenka country: Broken Halos – Chris Stapleton
Najlepsza piosenka rock: Run – Foo Fighters
Najlepszy album rap: Damn – Kendrick Lamar
Najlepszy album R&B: 24K Magic – Bruno Mars
Najlepsze solowe wykonanie: Shape of You – Ed Sheeran
Najlepsza okładka albumu: Pure Comedy – Josh Tillman
Najlepszy album – muzyka rozrywkowa: 24K Magic – Bruno Mars

Pośmiertne wyróżnienia przyznano Carrie Fisher (znanej z sagi „Gwiezdne Wojny”), Leonardowi Cohenowi – „bardowi z Montrealu” i Tomowi Coyne’owi (współpracownikowi Bruno Marsa).

By Zuzanna Gzubicka

Studentka produkcji medialnej, Torunianka. Uwielbiam pływać, jeździć na rolkach oraz spędzać czas na czytaniu książek wśród przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *