28.01.18 odbyła się już 60-ta ceremonia wręczenia nagród Grammy, prestiżowych amerykańskich nagród muzycznych wręczanych przez Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji.

Imprezę poprowadził James Corden w hali widowiskowej Madison Square Garden w Nowym Jorku. Przed szeroką publicznością wystąpili m.in. Elton John, Rihanna, Lady Gaga, P!nk, Bruno Mars, Luis Fonsi, Kesha.

Ważną częścią ceremonii była oprawa polityczna. Podczas skeczu fragmenty książki „Ogień i furia” Michaela Wolffa o działalności Donalda Trumpa, jako prezydenta USA zostały przeczytane przez Snoop Dogga, Johna Legenda, Cher i Hillary Clinton(!).
Ponadto wielu gości miało wpięte w ubranie lub trzymało białe róże. Oprócz tego w wielu występach były obecne takie kwiaty lub po prostu dominował motyw bieli. Jest to znak poparcia dla akcji #MeToo i ruchu Time’s Up, które walczą w proteście przeciw molestowaniu seksualnemu w miejscu pracy.

Najwięcej nominacji (7) otrzymał Jay-Z, ale nie wygrał w żadnej kategorii. Za to Bruno Mars zdecydowanie został królem tegorocznych Grammy. Do domu odjechał z 6-ścioma statuetkami. Oprócz niego szczęście mieli Kendrick Lamar, który odebrał 5 statuetek, Chris Stapleton (3 statuetki) oraz Ed Sheeran (2 statuetki).

Lista najważniejszych zwycięzców:
Piosenka roku: That’s What I Like – Bruno Mars
Teledysk roku: HUMBLE. – Kendrick Lamar
Nagranie roku: 24K Magic – Bruno Mars
Album roku: 24K Magic – Bruno Mars
Najlepszy debiutujący artysta: Alessia Cara
Najlepsze solowe wykonanie pop: Shape of You – Ed Sheeran
Najlepsza piosenka R&B: That’s What I Like – Bruno Mars
Najlepsza piosenka rap: HUMBLE. – Kendrick Lamar
Najlepsza piosenka country: Broken Halos – Chris Stapleton
Najlepsza piosenka rock: Run – Foo Fighters
Najlepszy album rap: Damn – Kendrick Lamar
Najlepszy album R&B: 24K Magic – Bruno Mars
Najlepsze solowe wykonanie: Shape of You – Ed Sheeran
Najlepsza okładka albumu: Pure Comedy – Josh Tillman
Najlepszy album – muzyka rozrywkowa: 24K Magic – Bruno Mars

Pośmiertne wyróżnienia przyznano Carrie Fisher (znanej z sagi „Gwiezdne Wojny”), Leonardowi Cohenowi – „bardowi z Montrealu” i Tomowi Coyne’owi (współpracownikowi Bruno Marsa).

By Zuzanna Gzubicka

Studentka produkcji medialnej, Torunianka. Uwielbiam pływać, jeździć na rolkach oraz spędzać czas na czytaniu książek wśród przyrody.