Sport

Dramatyczny mecz z Happy Endem – kolejne zwycięstwo Lublinianek

W 19. kolejce spotkań Energa Basket Ligi Kobiet Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin podjęła na wyjeździe zespół KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec. Lublinianki wygrały z Sosnowiczankami 73-75.

Początek spotkania był bardzo wyrównany. Na trzypunktowe prowadzenie lublinianek wyprowadziła Marta Witkowska, wykorzystując dwa z czterech rzutów osobistych (2-5). Na prowadzenie 10-9 dla zespołu z Sosnowca rzuciła Robyn Parks. Chwilę później inicjatywa przeszła z powrotem w ręce zawodniczek trenera Wojciecha Szawarskiego. Do statystyk wpisała się Uju Ugoka (10-11). Dominacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Na minutę przed końcem pierwszej kwarty widniał remis 18-18. Ostatecznie to gospodynie zwyciężyły pierwszą kwartę 20-18. Jej rezultat ustaliła Stephany Skrba.

Kolejna odsłona zaczęła się lepiej dla Pszczółek. Najpierw jednym celnym rzutem wolnym popisała się Martyna Cebulska (19-20). Zaraz po tym, dwa oczka dołożyła Ugoka i akademiczki uzyskały minimalną przewagę (19-21). Ostatnie 4 minuty należały jednak do drużyny z Sosnowca. Zespół z Lublina miał spore problemy ze skutecznością gry w ataku. Gospodynie wręcz przeciwnie – popisały się serią 12-0. Po pierwszej połowie wynik wynosił 38-29.

Trzecią kwartę meczu otworzyła Feyonda Fitzgerald, trafiając za dwa (38-31). Szybką, a zarazem skuteczną, akcję ykonała Agnieszka Fikiel (40-31). W kilka minut sosnowiczanki powiększyły prowadzenie do trzynastu punktów (48-35). Wydawało się, że nie będzie szans na odwrócenie wyniku. Jednak akademiczki wzięły sprawy w swoje ręce. Cztery punkty z rzędu zdobyła Uju Ugoka, zmniejszając różnicę do 9 punktów (48-39). Na dwie minuty przed końcem trzeciej kwarty rzutem z dystansu popisała się Fitzgerald. Tym samym Pszczółki przegrywały już tylko różnicą sześciu oczek (52-46). Ostatnią akcją popisała się Dajana Butulija, zdobywając punkty spod kosza. Po trzech kwartach akademiczki przegrywały, ale tylko 54-51.

Ostatnią kwartę lepiej zaczęły gospodynie. Po celnych rzutach za dwa Parks oraz Skrba wynik wynosił  58-51. Trener Szawarski poprosił o pełną przerwę na żądanie. Zaraz po niej dwa oczka zdobyła Butulija (58-53). Po pierwszych pięciu minutach ostatniej odsłony stosunek punktów wynosił 64-57. Sygnał od odrabiania strat dała Fitzgerald, która rzuciła „za trzy” (64-60). Gospodyniom dwa oczka zdobyła Fikiel (66-61), ale “trójką” odpowiedziała Kateryna Dorogobuzowa (66-64). Takim samym rzutem z dystansu trafiła Naketia Swanier (69-64). Dorogobuzowa dopisała jeszcze jedną trójkę na swoje konto (69-67). Po trafieniach za dwa punkty Parks i Fikiel podopieczne trenera Marca wygrywały 73-67 na dwie minuty przed końcem spotkania, które okazały się kluczowymi dla lublinianek. Dwiema „trójkami” ponownie wykazała się Dorogobuzova, i na 47 sekund do końca meczu na tablicy widniał remis 73-73. Ostatnie słowo należało do Uju Ugoki, która wykorzystała dwa rzuty wolne, ustalając ostateczny wynik na 73-75.

KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec – Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin 73-75 (20-18, 18-11, 16-22, 19-24).

Punkty dla Pszczółek: Ugoka (12), Fitzgerald (11), Cebulska (1), Kędzierska, Mistygacz (5), Butulija (18), Witkowska (6), Dobrowolska (3), Poleszak (4), Dorogobuzowa (15).