W środę zmarł znany polski reżyser – Antoni Krauze, twórca takich filmów jak: „Smoleńsk”, „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” czy „Radość pisania”.

Reżyser urodził się 4 stycznia 1940 roku w Warszawie. W 1966 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Studiował również  w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej, związany był również ze Studiem Filmowym TOR.

Krauze był znany głównie z tworzenia filmów dokumentalnych, lecz w jego dorobku znajdują się także filmy fabularne. Jednym z nich był film „Czarny Czwartek” z 2011 roku. Dzięki niemu reżyser otrzymał wiele wyróżnień, w tym nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Montrealu. Cztery lata później został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej”. W 2016 roku zaraz po premierze filmu „Smoleńsk” twórca postanowił wycofać się z życia zawodowego, odbierając Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” od Ministra Kultury Piotra Glińskiego.