Grzegorz Schetyna na lubelskim UMCS

24 maja, w czwartek wydział Politologii UMCS odwiedzi Grzegorz Schetyna. Polityk poprowadzi otwarty wykład na temat polityki zagranicznej Polski w XXI wieku.

– Przedstawiciele partii PO sami się do nas odezwali i zaproponowali spotkanie z Grzegorzem Schetyną mówi Kleopatra Abu Kharof, przewodnicząca Samorządu Studentów Wydziału Politologii UMCS. – Postanowiliśmy zrealizować to wydarzenie, bo stawiamy na spotkania z praktykami – dodaje.

Grzegorz Schetyna od 1997 roku aktywnie działa w sejmie. Jego największymi sukcesami zawodowymi było sprawowanie funkcji wicepremiera, oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w latach 2007 – 2009. W latach 2010 – 2011 był natomiast marszałkiem Sejmu VI kadencji. Od 2016 roku jest przewodniczącym głównej partii opozycyjnej – Platformy Obywatelskiej.

Jestem studentem Stosunków Międzynarodowych i na co dzień wypowiedzi na temat polityki zagranicznej państwa mogę usłyszeć od ekspertów. Chętnie zapoznam się ze zdaniem polityka, który zajmował się tymi sprawami jako minister spraw zagranicznych– uważa Paweł Mazurek, student Kul- u. – Prywatnie myślę, że takie inicjatywy są bardzo potrzebne, gdyż można pewnych wiadomości dowiedzieć się z pierwszej ręki. Dzięki takim spotkaniom obywatele mają poczucie, że mogą wpływać na kształt polityki w naszym państwie. – zaznacza.

Samo spotkanie organizowane na Wydziale Politologi w Auli Ignacego Daszyńskiego, wzbudza liczne kontrowersje. Pojawia się wiele głosów krytycznych na temat zaproszenia polityka PO. Najczęściej można usłyszeć zarzuty, że na UMCS zapraszani są jedynie przedstawiciele partii lewicowych. Do tych krzywdzących opinii postanowiła się odnieść przewodnicząca Samorządu Studentów Wydziału Politologii UMCS

To zwykłe kłamstwa – wyjaśnia Kleopatra Abu Kharof. – Zapraszamy przedstawicieli wszystkich partii. Przykładem może być V debata młodych, czy debata kandydatów okręgu lubelskiego, tzw. „Jedynek”. Ta nagonka jest trochę niepokojąca. Mimo że najbardziej słychać głos przeciwników spotkania, wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że na spotkaniu będzie prowadzona konstruktywna dyskusja, która pozwoli wszystkim zainteresowanym wyrobić sobie zdanie na temat naszego gościa i poglądów, które reprezentuje – puentuje studentka.

Wykład otwarty odbędzie się w czwartek w sali Ignacego Daszyńskiego na Wydziale Politologii UMCS, który mieści się przy Placu Litewskim. Potrwa on od 14:20 do 15:50. Studenckie Koło Politologiczne zaprasza wszystkich zainteresowanych.