.

DZIEŃ KOBIET

Każda z nas, z kalendarzem w ręku, czeka na ten symboliczny dzień – mowa oczywiście o 8 marca.

Pierwsze obchody Narodowego Święta Kobiet odbyły się w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych ku czci walki o równouprawnienie kobiet. W późniejszych latach zwyczaj ten rozpowszechniał się w Europie i krajach azjatyckich.

W Polsce święto stało się popularne w okresie PRL-u, kiedy to Panowie wręczali Paniom goździki lub tulipany, ale także rajstopy i kawę. Obecnie w większości krajów świata Dzień Kobiet obchodzi się podobnie. Mężczyźni podarowują kobietom – matkom, żonom, partnerkom, córkom, koleżankom – kwiaty, czekoladki bądź drobne upominki. Są jednak miejsca, gdzie świętuje się trochę inaczej.

W Portugalii i Rumunii kobiety organizują tzw. babskie wieczory – w domach, klubach i pubach, spędzając przyjemnie czas we własnym gronie. Oczywiście przyjmują życzenia i prezenty od mężczyzn, jednak wieczór wolą spędzać z przyjaciółkami.

We Włoszech 8 marca celebruje się bardzo hucznie, panuje czyste szaleństwo zakupów. Ciekawostką jest, że oprócz podarków od płci przeciwnej, kobiety obdarowują siebie nawzajem.

Zaś w Rosji, na Ukrainie i Białorusi dzień ten jest dniem wolnym od pracy, a kwiaciarnie przeżywają wtedy wyjątkowy szturm.

Życzenia na Dzień Kobiet są doskonałym pretekstem do tego, by docenić obecność Płci Pięknej. W końcu bez kobiet świat nie byłby taki piękny! Panowie, ci młodsi i ci starsi, mają więc okazję, by okazać ważnej dla siebie kobiecie szczególne zainteresowanie oraz troskę i pamięć.

Bycie kobietą oznacza dla każdej z nas coś innego, ale tego dnia życzmy sobie nawzajem: siły, odwagi, realizacji swojej kobiecości na różnych obszarach życia oraz bycia usłyszaną, zrozumianą i docenianą każdego dnia.

Pamiętajmy, aby czasami zrobić coś tylko dla siebie. Masaż w SPA, wizyta u kosmetyczki, nowa torebka czy buty… a może babski wieczór przy lampce wina i pudełku lodów? To tylko kilka propozycji na poprawę humoru i oderwanie się od codziennych obowiązków.

Zadecyduj sama! 🙂

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, pasjonatka muzyki elektronicznej, fotografii i podróży. Lubię mówić, ale jeszcze bardziej słuchać. Spędzanie czasu w gronie przyjaciół jest dla mnie najlepszą formą relaksu. W wolnych chwilach gram na keyboardzie, spaceruję lub robię zdjęcia. :)