UMCS

Maciej Wierzyński na Wydziale Politologii

W poniedziałek 4 marca 2019 r. odbędzie się spotkanie z redaktorem Maciejem Wierzyńskim – publicystą i dziennikarzem, autorem książki „Trzy połówki życia”.

Fot. Sylwia Skotnicka

Maciej Wierzyński to dziennikarz, który swoją pracę rozpoczął w pierwszej połowie lat 60.
w „Przeglądzie Kulturalnym”. Pracował także w „Polityce”, „Kulturze”, a później w Telewizji Polskiej, skąd został zwolniony po wprowadzeniu stanu wojennego. Co ciekawe, zaczął wówczas pracować jako taksówkarz i asystent korespondenta „The Washington Post”. Trzy lata później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, wciąż w roli taksówkarza. Był stypendystą Uniwersytetu Stanforda i Pennsylvania State University. Po przeprowadzce do Chicago wrócił do dziennikarstwa. Założył polskojęzyczny kanał Polvision, a po powrocie do Polski został redaktorem naczelnym biura „Radia Wolna Europa”. Po tym, jak został szefem polskiej sekcji „Voice of America” („Głosu Ameryki”) w Waszyngtonie, a później redaktorem naczelnym „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku, wrócił do Polski, gdzie obecnie pełni funkcję doradcy dyrektora departamentu informacji w TVN24. Od 2006 roku jest gospodarzem programu „Horyzont”. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Na spotkaniu opowie o swojej najnowszej książce „Trzy połówki życia”. Zawiera ona elementy pamiętnika, wspomnienia i refleksje dotyczące drogi życiowej Wierzyńskiego wzbogacone poczuciem humoru i dawką autoironii. W publikacji zawarte są m.in. kulisy dziennikarstwa
w czasach PRL, opis relacji z najbliższymi, wspomnienia czasu emigracji i powrotu do kraju. Ponadto w książce znajdują się fotografie pochodzące z prywatnego archiwum autora.

Spotkanie odbędzie się 4 marca 2019 r. o godz. 16:00 w sali 115 (Sala Rady Wydziału Politologii), Plac Litewski 3, Lublin.

Jestem optymistką zakręconą na punkcie teatru, pisania i podróży – najchętniej w nowe, nieznane miejsca, które mogę poznawać „od podszewki”. Chętnie chodzę na długie spacery – szczególnie lubię przechadzki przy pierwszym wiosennym deszczu, gdy mogę poczuć jego intensywny zapach. Zazwyczaj otaczam się pozytywnymi ludźmi, dużo mówię i uśmiecham się do każdego dnia.