Nagrody AKLAUD 2018 rozdane!

Statuetki Akademickiego Lauru Dziennikarskiego po raz kolejny powędrowały do dwóch osób odznaczających się szczególnym zaangażowaniem związanym z pracą w mediach oraz aktywnością akademicką. Kto otrzymał nagrodę?

AKLAUD, czyli Akademicki Laur Dziennikarski, to nagroda, która od 2014 r. co roku przyznawana jest przez kapitułę osobom związanym z pracą w mediach oraz aktywnością akademicką za ich profesjonalizm oraz chęć dawania dobrego przykładu osobom podążającym tą samą ścieżką. 11 marca, po raz pierwszy od momentu ustanowienia nagrody, uroczystość odbyła się w Trybunale Koronnym w Lublinie.

Statuetki powędrowały do dwóch spośród sześciu osób nominowanych w dwóch kategoriach: AKLAUD oraz AKLAUD MŁODYCH.

W pierwszej kategorii, za bycie inspiracją dla innych, za wsparcie oraz szacunek dla młodych ludzi, za pasję, wytrwałość, otwartość na nowe wyzwania i podejmowanie zawodowego ryzyka, nagrodę odebrał red. Marek Skowronek – Redaktor Naczelny Akademickiego Radia Centrum. Od 1989 do 2016 r. (z niewielkimi przerwami) związany z Polskim Radiem Lublin.
W latach 2008-2016 Kierownik Redakcji Informacji Radia Lublin. W latach dziewięćdziesiątych dziennikarz, a następnie Zastępca Redaktora Naczelnego Ogólnopolskiego Dwutygodnika „Przegląd Akademicki”. W maju tego roku mija 30 lat odkąd rozpoczął swoją przygodę z radiem. – Jestem bardzo wzruszony, ale i szczęśliwy z tej nagrody. Dla mnie to jest taka odznaka, podsumowanie jakiegoś etapu życia. – powiedział red. Marek Skowronek. W swojej wypowiedzi zwrócił się również z apelem do swoich młodszych następców: – Kochani, tak jak mówiłem, pierwsza rzecz to spełniać marzenia. Ja te swoje marzenia spełniałem. I drugie, może jeszcze ważniejsze przesłanie, do wszystkich dziennikarzy: walczmy i starajmy się jak najlepiej robić wszystko, aby prestiż naszego zawodu był wysoki, aby ten prestiż podnosić. Trzeba walczyć i trzeba robić to wszystko na takim poziomie i z taką pasją, bo to jest pasja, żeby ten prestiż zawodu dziennikarza był bardzo wysoki.

W kolejnej kategorii: AKLAUD MŁODYCH, statuetka powędrowała do rąk red. Mateusza Kasiaka – dziennikarza, prezentera, redaktora, reportera i wydawcy związanego z Radiem ESKA oraz stacjami NOWA TV i TV UMCS, byłego współpracownika Wirtualnej Polski i Radia eR, doktoranta w zakresie nauk o mediach na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej
w Lublinie. Autora scenariusza i reżysera filmu dokumentalnego „Dziennikarz” poświęconego życiu Leopolda Ungera. Red. Mateusz Kasiak łączy praktykę z pracą badawczą, prowadzi zajęcia ze studentami, posiada ogromną wiedzę oraz warsztat dziennikarski i wciąż wspiera członków TV UMCS. Dziennikarstwo jest dla niego przede wszystkim pasją. – Chciałbym podziękować tym, którzy na tym pierwszym etapie pokazali mi, że dziennikarstwo może być frajdą. – mówił red. Mateusz Kasiak. – To bardzo istotne, żebyśmy trafili na swojej drodze na tych, którzy uwierzą w nas, którzy dadzą nam szanse najpierw – jako praktykantom, stażystom, a potem zainwestują w nas. – dodał.

W uroczystości uczestniczył także m.in. zdobywca pierwszej nagrody AKLAUDa – red. Alojzy Leszek Gzella: – Dziennikarstwo jest dosyć skomplikowanym zawodem, bo ono zależy od ludzi, którzy wykonują ten zawód, którzy umieją mówić i chętnie piszą. Przed tą młodą publicznością mogę tylko powiedzieć tyle: nie jest łatwo pisać, nie jest łatwo mówić, ale jak się zacznie i ma się coś do powiedzenia, to można przekazywać ciekawy świat – podsumował. Do młodych dziennikarzy skierował wskazówkę: – Najważniejsze w dziennikarstwie jest jedno: odpowiedzialność za słowo. O odpowiedzialności nie możemy zapominać.

Uroczystej Gali towarzyszyła debata „Media lokalne i społeczeństwo obywatelskie”. Uczestnicy starali się odpowiedzieć m.in. na pytania: jak wyglądają relacje na linii media lokalne – jednostki, a dalej grupy i wspólnoty? Jak przy dominacji mediów elektronicznych
i Internetu radzą sobie dziś lokalne media: radio prasa i telewizja? Jakie inicjatywy podejmują lubelskie media, w celu poszerzania pola wiedzy mieszkańców regionu? Jaki jest wkład lubelskich mediów w kształcenie przyszłych dziennikarzy?

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski. Partnerem instytucjonalnym uroczystości był Prezydent Miasta Lublin.

 

Fot. Anna Michalec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *