Najlepsze produkcje krótkometrażowe na świecie skumulowane w jednym wydarzeniu. Tak właśnie można zdefiniować pokaz krótkometrażowych animacji nominowanych do Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej 2019, który odbył się w poniedziałek 18 marca w Centrum Kultury w Lublinie.

Każdy z pięciu filmów przedstawiał zupełnie inną historię oraz był wykonany inną techniką. Niektóre animacje były poruszające, inne wprawiały w melancholię, a kolejne, jak na przykład „Animal Behaviour”, gdzie przyjrzeliśmy się terapeutycznym spotkaniom piątki zwierząt – wywoływały śmiech. Poza piątką nominowanych animacji („Bao”, „Late Afternoon”, „Animal Behaviour”, „Weekends”, „One small step”), pojawiły się dwa dodatki – „Wishing Box” o magicznej skrzyni skarbów oraz „Tweet – Tweet” ukazujący ludzkie życie poprzez analogię chodzenia po linie. Dziś wiadomo już, że zwycięzcą została wzruszająca, a zarazem zabawna animacja „Bao” z USA w reżyserii Domee Shi, opowiadająca o chińskiej mamie, w której ponownie budzi się instynkt macierzyński po tym, jak jeden z jej pierożków ożywa. Chociaż właśnie ten film został faworytem na Oscarach, wszystkie animacje są warte zobaczenia i, co więcej, dostępne online dla każdego zainteresowanego.

Źródło: Pixabay.com

By Karolina Kaliszuk

Jestem optymistką zakręconą na punkcie teatru, pisania i podróży – najchętniej w nowe, nieznane miejsca, które mogę poznawać „od podszewki”. Chętnie chodzę na długie spacery – szczególnie lubię przechadzki przy pierwszym wiosennym deszczu, gdy mogę poczuć jego intensywny zapach. Zazwyczaj otaczam się pozytywnymi ludźmi, dużo mówię i uśmiecham się do każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *