Rodzice zdobyli doświadczenie wychowując ją, więc nie popełniali tych samych błędów przy młodszej siostrze.

W tym roku Dzień Rodzeństwa obchodzony jest 10 kwietna. Słoneczny wiosenny dzień jest idealną okazją, żeby spotkać się ze swoim rodzeństwem. Można spędzić wieczór z filiżanką ciepłej herbaty i ciastem w rodzinnej atmosferze.

Jak to jest mieć brata czy siostrę? Odpowiedzi na to proste pytanie są bardzo różne.

Jeśli spojrzeć na to z jednej strony, widoczne są same plusy. W dzieciństwie można z kimś się pobawić, poprosić o poradę podczas okresu dorastania i porozmawiać w rodzinnym gronie w dorosłym życiu. Często tak właśnie się dzieje, zwłaszcza w przypadku dorosłych rodzeństw. Jednak czasami dzieci mają siebie dość i później przenoszą konflikt na swoje dorosłe życie.

Miałam kolegów bliźniaków, którzy nigdy nie chodzili do szkoły razem. Zawsze był pomiędzy nimi dystans co najmniej dwudziestu kroków. Każdego ranka obserwowałam, jak bracia pojedynczo idą na przystanek autobusowy. Zapytałam ich, jak wyglądają ich relacje w dorosłym życiu. Powiedzieli, że teraz, kiedy już mieszkają w różnych miastach są przyjaciółmi, lecz nie zdecydowaliby się na ponowne mieszkanie razem.

Wsród moich znajomych są ludzie z różnych rodzin. Trudno powiedzieć jaka jest między nimi różnica. Ich charakter całkowicie zależy od wychowania,  a nie od liczby braci i sióstr. Nie trzeba myśleć sterotypowo o tym, że jedynak będzie narcystyczny, a porządni ludzie pochodzą tylko z rodzin wielodzietnych. Mój kolega ma dziesięcioro rodzeństwa. Oczywiście jest bardzo pomocny i o wiele bardziej wyrozumiały od innych rówieśników, ale zawdzięcza to rodzicom, którzy go tak wychowali.

Niektórzy uważają swoją siostrę za najlepszą przyjaciółkę, a inni trzymają się z daleka od swojego rodzeństwa. Jestem prawie pewna, że na starość wszyscy ci, którzy mają rodzeństwo będą wdzięczni za wspólnie spędzone chwile, a wszystkie kłótnie pójdą w zapomnienie, bo nic nie jest w stanie zastąpić rodziny.

By Małgorzata Siech

Interesuje mnie wszystko co okryte jest tajemnicą i potrzebuje pewnego wyjaśnienia. Lubię jesień we wszystkich jej barwach. Ponadto uwielbiam pisać o tym, co dzieje się na świecie i w sercach ludzi.