. Kultura News

Francuska katedra Notre-Dame płonie

Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, Notre–Dame – płonie. Ogień został zauważony ok. 18:50. Płomienie przebiły dach i pochłonęły iglicę, która upadła. Walka z ogniem trwa.

Ogień na dachu kaplicy został zauważony przed godz. 19. Płomienie strawiły dach, a następnie zajęła się iglica, która spadła. Według rzecznika katedry ogień trawi całe drewniane wnętrze, którego pewnie nie będzie można uratować.

Emmanuel Gregoire, zastępca mera Paryża, poinformował, że szkody jakie wyrządził ogień są „kolosalne”, lecz pomimo tego trwają próby ratowania arcydzieł znajdujących się w budynku.

Strażacy ewakuowali ludność z terenu wokół katedry i okolicznych budynków. Jak powiedział Andre Finot, rzecznik Katedry, przyczyny pożaru na chwilę obecną są nieznane. Z powodu pożaru Prezydent Francji odwołał dzisiejsze przemówienie do narodu.

Jak podaje rmf24.pl, niemal pół tysiąca strażaków walczy z pożarem, jednak ich sprzęt może być niewystarczający, aby ugasić tak ogromny ogień trawiący budynek. Jak powiedział rzecznik katedry Notre – Dame, najbliższa godzina ma przesądzić o możliwości ugaszenia pożaru. Spuszczenie większej ilości wody z samolotu jest niemożliwe ze względu na możliwość większego uszkodzenia archikatedry.

Paryżanie są poruszeni tą kulturową tragedią. Wielu z nich klęcząc na ulicy, ze łzami w oczach modli się o uratowanie Notre – Dame. Od około 22 arcybiskup Paryża wydał rozporządzenie, aby w mieście biły wszystkie dzwony. Ze świata napływają wyrazy współczucia. Także w sieci internauci wyrażają ubolewanie nad tym smutnym wydarzeniem.

Źródło: twitter.com

W średniowiecznej kaplicy prowadzona była renowacja iglicy nad nawą główną. Renowacja kosztująca 6 mln euro miała zostać zakończona za 3 lata.

Archikatedra Notre – Dame w Paryżu jest gotycką świątynią kościoła rzymskokatolickiego, znaną dzięki innymi dzięki opowieści „Dzwonnik z Notre Dame” Victora Hugo. Wzniesiona zostaną na wyspie na Sekwanie w 4 okręgu Paryża, na pozostałościach po dwóch kościołach z IX w.