Kultura UMCS

Jak cudzoziemcy poznawali Polskę? – czyli Polish Day at UMCS

We wtorek 9 kwietnia w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka” po raz pierwszy odbył się „Polish day at UMCS”. Wieczór miał na celu przybliżenie polskiej kultury i historii studentom zagranicznym. Spotkanie przeprowadzono w języku angielskim.

„Samorząd Studentów i Erasmus Student Network postanowiły połączyć siły i zorganizować coś razem. Stwierdziliśmy, że chcemy zrobić coś, co przyciągnie dwie grupy odbiorców — polskich studentów UMCS i studentów zagranicznych przebywających na uczelni w ramach programu Erasmus+” — opowiada jedna z organizatorek — Dominika Gawrjołek.

Fot. Ivan Kysloshchuk

Polscy studenci przeprowadzili konkursy dla obcokrajowców. Pierwszym z nich był quiz o Polsce. „Jakie miasto jest stolicą Polski?”, „czyj pomnik stoi na Placu Litewskim?”, „jaką funkcję pełnił Zamek Lubelski w przeszłości?” – m.in. takie pytania zadano tego wieczoru obcocrajowcom. Czasem uczestnicy wybierali odpowiedzi losowo, jednak byli studenci, którzy    odpowiedzieli bezbłędnie.

W dalszej części wydarzenia studenci zagraniczni zaprezentowali swoje umiejętności mówienia po polsku. Ogromnym wyzwaniem okazało się poprawne przeczytanie polskich łamańców językowych. Udało się jedynie kilku osobom, ale świetnie bawili się wszyscy uczestnicy.

Fot. Ivan Kysloshchuk

Najaktywniej publiczność wzięła udział w konkursie karaoke. Improwizując, zespoły studenckie wykonywały głównie piosenki w języku angielskim wykonawców takich jak: Katy Perry, Abba czy One Direction . Poza tym, chętne osoby miały możliwość zaśpiewania utworu w swoim ojczystym  języku. Można było więc usłyszeć piosenki w języku polskim, włoskim i tureckim.

Fot. Ivan Kysloshchuk

Po każdym konkursie zwycięzcy zostali nagrodzeni gadżetami UMCS-u. Ale nawet ci studenci, którzy nie otrzymali nagród opuścili spotkanie z uśmiechem na twarzy . Ponieważ podczas wydarzenia nie tylko zmogli dowiedzieć się czegoś więcej o Polsce, ale także spróbować tradycyjnych polskich pierogów. Puste talerze, które pozostały po degustacji  świadczyły o tym, że jedzenie smakowało uczestnikom, a ich uśmiechy  – o tym, że wieczór się udał.