.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

„Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”

Maria Dąbrowska

Dziś, a więc 23 kwietnia jak co roku wypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, święto organizowane od 1995 roku przez UNESCO. Ma ono nie tylko promować czytelnictwo, ale również uświadamiać, czym jest ochrona własności intelektualnej. To właśnie w tym dniu świętuje się urodziny wielu wybitnych twórców, a także wspomina śmierć innych, na przykład: Williama Szekspira. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w wielu miejscach organizuje się wydarzenia literackie, spotkania autorskie, kiermasze, czy przeprowadzanie książkowych wymian. Ma to na celu zachęcić ludzi do częstszego sięgania po literaturę.

Książki każdemu z nas kojarzą się z czymś innym. Jedni widzą w nich wyłącznie źródło trudnej do przyswojenia wiedzy, inni postrzegają je jako furtkę otwierającą bramę do nowego, nieodkrytego przez nich wcześniej wszechświata. Jedni sięgają po nie niechętnie, drudzy z kolei rozpaczają, bo zdali sobie sprawę, iż pochłonęli już wszystkie stojące na półkach lektury i znów nie mają czego czytać. Książka i jej zawartość przez wszystkich są odbierane zupełnie inaczej. Nie zmienia to jednak faktu, że nie ma prawdopodobnie nic, co wpływa na człowieka równie pozytywnie, jak czytanie. Książki dla wielu osób są czymś więcej niż jedynie zlepkiem przypadkowych słów. Odkrywając je, możemy się naprawdę wiele nauczyć, zarówno o życiu, jak i o nas samych. Często zawierają wiele życiowych prawd, które dotykają nas, sprawiając, że zaczynamy się zastanawiać nad tym, czy odpowiednio kierujemy własnym życiem. Poznajemy bliźniaczych nam bohaterów, odkrywamy różnice między dobrem a złem, a także czytamy o przygodach, których w prawdziwym życiu nie mielibyśmy szansy przeżyć. Książki nierzadko wydobywają z nas to, co najlepsze, pokazując, że świat jest większy, niż nam się wydaje i zawsze, choćby właśnie na papierze, znajdziemy kogoś, kto naprawdę nas zrozumie.

– Książki są dla mnie odskocznią od rzeczywistości i właśnie za to je kocham – mówi Patrycja, studentka UMCS. – W każdej chwili mogę przenieść się do zupełnie innego świata i troszkę w nim pomarzyć. Książki rozszerzają moją perspektywę świata, pozwalają mi myśleć nieszablonowo, a zarazem pomagają mi się otworzyć i zdobyć nową wiedzę. Dają mi wszystko to, co jest dla mnie cenne w życiu. Są moją pasją, której nie zamieniłabym na żadną inną. Jak dla mnie, jeśli człowiek chociaż raz sięgnie po naprawdę dobrą książkę, która zabierze go w niesamowitą podróż, wzbudzając w nim przy okazji masę emocji – będzie chciał więcej.

– Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak świetną sprawą jest czytanie – zauważa Iza, studentka UMCS i autorka znanego książkowego bloga. – To przecież nie tylko stosy nudnych powieści napisanych tak, że chcesz sobie wypruć flaki. Teraz wiele książek zapewnia rozrywkę na wysokim poziomie, bawi i wzrusza do łez. Ja wsiąknęłam w czytanie już w wieku 5 lat i nie jestem w stanie rozstać się z nimi na dłużej. Mało tego – ciągle mnie zaskakują i rozwijają wiele innych pasji. Od dawna prowadzę bloga, a od około trzech lat działam dodatkowo na bookstagramie. Muszę przyznać, że zachęcam ludzi do czytania w dosyć niekonwencjonalny sposób. Kiedy inni dodają piękne, ułożone, często minimalistyczne zdjęcia, ja widzę książki na tle opuszczonych budynków i w krwawej, mrożącej krew w żyłach scenerii. Na prowadzenie tego typu działalności zdecydowałam się z dnia na dzień, ale do tej pory sprawia mi to wiele przyjemności. Rozwijam swoje pasje, jednocześnie świetnie się bawiąc i zarażając innych miłością do książek. Wszyscy powinni tego spróbować! – mówi Iza.

Jak widać, książki nie tylko przenoszą nas w inny świat, ale również łączą ludzi i ich pasje. Pozwalają wymieniać się ciekawymi spostrzeżeniami odnośnie do bohaterów naszych ulubionych powieści, wymyślać nowe, zaskakujące zakończenia historii, a także nawiązywać ciekawe, nieoczekiwane przyjaźnie. Choć każdy z nas ma własne gusta, a co za tym idzie może uwielbiać czytanie horrorów, a ktoś inny woli w tym samym czasie sięgnąć po romans lub fantastykę, nie ma wątpliwości, że czytanie zrzesza całe społeczności. I choć to właśnie dziś, 23 kwietnia, książka obchodzi swoje ważne święto, warto po nią sięgać codziennie.