Święto naszej planety

Właśnie dziś obchodzone jest najbardziej znane, najważniejsze, ale i najhuczniej obchodzone święto ekologiczne – Dzień Ziemi. Idea została zapoczątkowana w 1970 roku przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona i jest niezmienna aż do dziś. 22 kwietnia został wyznaczony przez ONZ jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Tego dnia, corocznie, na całej kuli ziemskiej prowadzi się akcje mające na celu promowanie postaw proekologicznych.
W tym roku hasłem kampanii Dnia Ziemi jest ochrona zagrożonych gatunków. Obchodzi się je niemal w 192 krajach! Różne stowarzyszenia organizują manifestacje, spotkania, akcje i apele, które uświadamiają społeczeństwo o problemach naszych czasów takich jak: przeludnienie, wymieranie gatunków, brak wody, zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza czy globalne ocieplenie. Nieraz kierowane są one bezpośrednio do polityków, by działać razem, by ratować planetę.
Dzień Ziemi podejmowany był w różnych krajach, lecz stał się naprawdę globalny dopiero w 1990 roku, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro.
Na pewno każdy z nas miał nie raz do czynienia z akcjami typu zbieranie śmieci czy też sadzenie drzew np. w szkole. Są to akcje organizowane często zazwyczaj wiosną, zazwyczaj związane właśnie z tym dniem.

Jak obchodzić Dzień Ziemi?
– pozbierajmy śmieci w najbliższej okolicy;
– zbierzmy szkło i puszki aluminiowe, posegregujmy i wyrzućmy do specjalnych kontenerów;
– zbierzmy makulaturę;
– zasadźmy drzewo lub krzak;
– a przede wszystkim CODZIENNIE segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, wyrzucajmy odpady typu baterie i elektronikę do odpowiednich kontenerów
Takie działania wyjdą nam tylko na dobre.
Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za jej stan! Taki moment ekologicznej refleksji być może powstrzyma nas przed pogorszeniem stanu Ziemi. Lepiej działać, póki nie jest za późno.

Źródło fot.: https://pngtree.com/freepng/protect-the-earth_2838436.html

Studentka II roku I stopnia Produkcji medialnej na UMCS-ie. Związana z Telewizją Akademicką TV UMCS. Zainteresowania: plastyka, sport, muzyka.