.

Święto Świąt, czyli Wielkanoc w prawosławiu

Mimo, że są to inne religie, tak w katolicyzmie jak i prawosławiu obchodzona jest Wielkanoc. Dla prawosławnych jest to najważniejsza uroczystość w roku, jak sami mówią „Święto Świąt”, które tym razem wypada 28 kwietnia, zatem tydzień po Wielkanocy katolickiej.

Noc paschalna, czyli: „Chrystus zmartwychwstał. Prawdziwie zmartwychwstał!”.

W prawosławiu Wielkanoc rozpoczyna się w nocy około godziny 23:30 z soboty na niedzielę, gdy wierni przybywają do cerkwi na kilkugodzinne nabożeństwo jutrzni paschalnej. O północy zebrani
w akompaniamencie śpiewu okrążają cerkiew trzy razy i zatrzymują się przed zamkniętymi drzwiami świątyni, które symbolizują wejście do grobu Jezusa. Duchowny trzykrotnie puka w drzwi, po czym wierni wchodzą do środka, by rozpocząć radosne świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego. To właśnie wtedy kapłan oznajmia: „Chrystus zmartwychwstał.”, na co zebrani odpowiadają: „Prawdziwie zmartwychwstał!”.

Pisanki chrześcijańskie, a prawosławne.

Zarówno w prawosławiu, jak i katolicyzmie, jajka stanowią bardzo ważny symbol, który odnosi się do odrodzonego życia. Wierni prawosławni przynoszą pisanki do cerkwi, by je poświęcić, a później obdarowują się nimi, składając sobie przy tym wielkanocne życzenia. Dzieci urządzają sobie również zawody, które polegają na staczaniu pisanek z pagórków.

Zamiast śmigusa-dyngusa, wołoczebne.

W tradycji prawosławnej zwyczajem, który pomału odchodzi w zapomnienie, jest wołoczebne. Kiedyś polscy prawosławni chłopi na Podlasiu w Wielkanoc chodzili po domach, zbierając jajka, aby później
z życzeniami zanieść je dziedzicowi do dworu. Teraz to dzieci odwiedzają rodziców chrzestnych, którzy dają im drobne prezenty, najczęściej słodyczce.

Oprócz tego w paschalnym tygodniu każdy może wejść na dzwonnicę cerkwi i uderzyć w dzwon, by
w ten sposób wyrazić swą radość ze zmartwychwstania Chrystusa. Jest to zabawa, w której zwykle biorą udział dzieci czy rzadziej już młodzież.