brudne naczynia w zlewie
Felieton

Dzielenie mieszkania. Jak to jest ze współlokatorami?

Życie studenckie rządzi się swoimi prawami. Jest to stara prawda, która ma swoje odzwierciedlenie w licznych żywych przykładach. Jedną z jego cech jest dzielenie mieszkania z innymi. Jakie są plusy i minusy posiadania współlokatorów?

stolik, a na nim kawa i książka

Oczywiście nie każdy może pochwalić się dzieleniem mieszkania z kimś innym niż rodzina. W końcu duża część studentów ciągle żyje spokojnie w rodzinnym domu. Niejeden pozazdrościć może takiego przywileju, jednak jest to mniejszość.

Współlokatorzy. Jest to bardzo ciekawe zjawisko. Każdy charakteryzuje się własnym stylem życia. Jedni nie wychodzą z pokoju, inni ciągle się uczą, a jeszcze inni są na wiecznej imprezie. Istnieje tylko zasadnicze pytanie: jak z nimi wytrzymać? A jeszcze lepiej, jak żyć, aby było miło?

Na pewno trzeba dojść do kompromisów. Są one zależne od charakterów. Obowiązuje też zasada wzajemnego szacunku. Trzeba uszanować prawo do prywatności, ciszy i spokoju drugiej osoby.
Wspólne wyjścia też dużo dają. Można się zintegrować w innym środowisku niż mieszkanie.

Trzeba też się słuchać, żeby wiedzieć kto co lubi, a czego nie. Takie zabłyśnięcie wiedzą na temat drugiej osoby pomoże nam zyskać w jej oczach.

Dzielenie z kimś swoich czterech kątów nie zawsze jest kolorowe. Ma wiele wad. Jedną z nich jest częsty brak spokoju. Kiedy chcesz się uczyć, to akurat do Twojego współlokatora przychodzi cała grupa ze studiów na “jedno” piwo, albo słyszysz ciągłe sprawozdanie co przydarzyło się drugiej osobie w ciągu całego dnia, tygodnia i jak spędził swoje 7 urodziny.

Chcesz iść wcześnie spać? Nie ma problemu, tylko akurat ktoś ze współlokatorów zacznie odkurzać, suszyć włosy i będzie się uczyć na głos w kuchni o 3 w nocy. Rano natomiast wstanie o 7 przy dźwiękach disco polo, żeby pobudzić się do życia.

Kolejnym problemem jest wspólna łazienka, szczególnie gdy wszyscy mieszkańcy mają zajęcia na 8 rano. Wtedy odbywa się klasyczny wyścig z czasem i ze współlokatorami, bo komu uda się pierwszemu zająć łazienkę, ten ma przywilej.

Mimo wszystko jest wiele plusów takiego życia. Zawsze jest do kogo się odezwać, gdy czegoś Ci brakuje możesz zawsze pożyczyć. Jest z kim się pośmiać wieczorami i oglądać wspólnie seriale. Gdy jesteś chory, masz kogoś, kto może się tobą zająć. Nie zabraknie ci także towarzystwa do picia.

Pomimo wszystkich nieprzyjemnych sytuacji, kiedyś będziesz je wspominać z uśmiechem na ustach, bo przecież dobrych i tak jest więcej.

brudne naczynia w zlewie