. Sport

Mistrzostwo Polski jedzie do Gliwic

Piast Gliwice po raz pierwszy w historii został mistrzem Polski. W ostatnim meczu drużyna prowadzona przez Waldemara Fornalika pokonała Lecha Poznań.

Leicester, Atletico Madryt, Monako i… Piast Gliwice – wszystkie te kluby łączy sensacyjne mistrzostwo swojego kraju w ostatniej dekadzie. Wszyscy zostawili za plecami inne wielkie zespoły, z kilkukrotnie większymi budżetami oraz zawodnikami należącymi niekiedy do światowej czołówki. To pokazuje jaka piłka nożna bywa piękna.

Przed ostatnią kolejką Lotto Ekstraklasy sprawa była prosta: Piast musiał wygrać z Lechem przed własną publicznością. Miał bowiem dwa punkty przewagi nad drugą Legią Warszawa i według zasad tylko zwycięstwo wchodziło w grę; przy tym samym bilansie punktowym Mistrzem zostaje ta drużyna, która po rundzie zasadniczej zajmowała wyższe miejsce w tabeli. Dlatego też gospodarze od samego początku wyszli w pełni skoncentrowani i zmotywowani. Pikanterii również dodawał fakt, że bilety na to spotkanie rozeszły się już kilka dni temu i stadion w Gliwicach miał przejść istne trzęsienie ziemi.

I rzeczywiście, na trybunach zasiadł komplet. Pierwsze powody do radości kibice mieli w 27 minucie spotkania. Nieporozumienie Janickiego z bramkarzem wykorzystał Parzyszek i gospodarze wyszli na prowadzenie. Cały czas to jednak zawodnicy „kolejorza” prowadzili grę i napierali na bramkę rywali. Chwilę później mogli nawet wyrównać, lecz Vujadonovic uderzył w słupek, a wspaniałymi interwencjami popisywał się bramkarz Piasta, Jakub Szmatuła.

Po przerwie obraz gry się nie zmienił. Lech Poznań cały czas przeważał w środku pola, a Piast ograniczał się do zadań defensywnych. W 63 minucie okazji do zdobycia gola wyrównującego nie wykorzystał Kostevych. Po świetnym podaniu Jevticia, Ukrainiec wychodził sam na sam z bramkarzem, jednak posłał piłkę daleko poza boisko. Mimo słabej gry gliwiczan, to w tym momencie na trybunach rozpoczęło się świętowanie. Legia, która do zdobycia tytułu potrzebowała wygrać z Zagłębiem i liczyć na porażkę Piasta, straciła drugiego gola i przegrywała przy Łazienkowskiej 1:2. Gliwiczanie mogli więc na spokojnie dograć to spotkanie, gdyż już tylko katastrofa mogłaby im odebrać upragniony tytuł.

Do końca meczu już nic więcej ciekawego się nie wydarzyło. Piast pokonał ostatecznie Lecha 1:0. To pierwsze mistrzostwo kraju w 74 letniej historii klubu. Z kolei Legia zdołała wyrównać w meczu z Zagłębiem i zakończyła sezon na drugim miejscu. Oba zespoły w przyszłym sezonie zagrają w europejskich pucharach.