W Polsce wyróżnia się około 20 gatunków zwierząt. Badania wykazują, że prawie połowa Polaków posiada psa, a najliczniejszą grupą zwierząt łownych jest sarna. 22 maja 1997 roku parlament uchwalił „Ustawę o ochronie zwierząt”.

W dużym stopniu przyczynił się do tego Klub Gaja. Powstał na przełomie lat 80. i 90. i zrzesza kilkuset ekologów. Zaangażował się m.in. w akcję ochrony zwierząt, a pod ich petycją do sejmu podpisało się ponad 600 tys. Polaków.

Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia tego zdarzenia. Ustawa z 1997 roku określa ogólne zasady ochrony, transportu i uboju zwierząt oraz wykorzystywania ich do celów rozrywkowych. Mowa tu o wszystkich zwierzętach domowych, cyrkowych i hodowlanych. Przestały być rzeczami, a stały się istotami żyjącymi. Człowiek jest im winien poszanowanie i opiekę.

Ustawa m.in. zabrania wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach. Zabrania się też rozmnażania psów i kotów w celach handlowych. Nie można trzymać zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Trzymanie na uwięzi nie może powodować uszkodzenia ciała lub cierpienia oraz musi zapewniać możliwość niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry.

Zwierze, które jest ofiarą znęcania się, może zostać odebrane właścicielowi i przekazane do schroniska. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Jeśli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Sąd może również orzec zakaz posiadania zwierząt do 10 lat oraz karę finansową do 100 000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.

Lublin i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej również dba o zwierzęta. Co jakiś czas organizowana jest zbiórka żywności, zabawek i koców dla potrzebujących ze schronisk. Zachęcam do brania udziału w tego typu akcjach i szanowania zwierząt nie tylko dziś, ale każdego dnia.

By Zuzanna Gzubicka

Studentka produkcji medialnej, Torunianka. Uwielbiam pływać, jeździć na rolkach oraz spędzać czas na czytaniu książek wśród przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *