Święto Konstytucji

pixabay.com

Dzień 3-ego maja to dla Polaków jeden z najważniejszych dni w roku – Święto Uchwalenia Konstytucji (jak wszyscy wiemy – drugiej na świecie), które odsyła nas do najpiękniejszych, polskich tradycji wolnościowych. Przypomina nam o naszej tożsamości narodowej, o poświęceniu i obowiązkach wobec Ojczyzny. W jaki sposób świętują je władze państwowe i zwykli obywatele?

Przede wszystkim w wielu oknach pojawiają się biało-czerwone flagi. Wielu mieszkańców chce w ten sposób pokazać, że pamiętają o tym dniu i nie są wobec niego obojętni. 3 maja jest dniem wolnym od pracy, jest to święto zarówno państwowe, jak i kościelne, więc większość z nas chce spędzić ten dzień w rodzinnym gronie. Na szczeblu oficjalnym i państwowym Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest hucznie – organizowane są parady wojskowe, podczas których wojsko polskie prezentuje swoje wyposażenie, składane są kwiaty na grobach znanych patriotów, a całość poprzedzona jest najczęściej mszą świętą. W Warszawie prezydent wygłosił swoje orędzie, w którym poruszył kwestię bezpieczeństwa państwa polskiego. W Lublinie w tym roku tradycyjnym elementem obchodów był polonez zatańczony przez prezydenta miasta – Krzysztofa Żuka, wiceprezydent Beatę Stepaniuk-Kuśmierzak, wojewodę Przemysława Czarneka, wicemarszałek sejmu Beatę Mazurek, a także radnych i mieszkańców miasta. Uroczysty taniec poprzedziła msza święta w Archikatedrze oraz defilada kompanii honorowych. Miasto zadbało również o najmłodszych patriotów – dzieci mogły wziąć udział w Pikniku Europejskim, gdzie przygotowano  atrakcje takie jak spektakle czy warsztaty. Pomimo nie do końca sprzyjającej pogody mieszkańcy Lublina licznie zjawili się na Placu Litewskim.