Za 20 złotych miesięcznie Polscy użytkownicy serwisu będą mogli odtwarzać muzykę w tle oraz bez reklam. Oprócz Youtube Music można również skorzystać z usługi YouTube Premium.

Blisko 4 lata po Stanach Zjednoczonych Polacy w końcu doczekali się wprowadzenia YouTube Music w Polsce.  Aplikacja jest dostępna na smartfony i tablety z iOS oraz Androidem, a także w przeglądarce internetowej.

YouTube Music zastąpi Spotify?

Po zainstalowaniu aplikacji można zauważyć podobieństwo graficzne do Spotify. YouTube Music ma jednak do zaoferowania nieco więcej materiału. Można słuchać w tle nie tylko utwory dodane przez muzyków. Istnieje również możliwość słuchania innych materiałów z serwisu YouTube. Oprócz słuchania muzyki w tle wciąż pozostaje możliwość oglądania wideo, które można w każdej chwili przełączyć na audio. Można również pobrać playlisty,  by słuchać ich w trybie offline. Dużym plusem jest możliwość wyszukiwania utworów po fragmencie tekstu. Serwis łączy konto, które posiada się na YouTube, dzięki czemu pokazuje utwory, które się wcześniej polubiło.

Czy YouTube Music się sprawdzi? Faktycznie, marzenie o słuchaniu muzyki z YouTube w tle się spełniło. Jednak przez tę dużą liczbę materiałów nie ma ograniczenia tylko do muzyki. Można słuchać wszystkiego, co powoduje, że serwis ten jest nieuporządkowany. Osobom korzystającym ze Spotify trudno będzie się przestawić na YouTube Music, więc wątpię, że skorzystają z tej opcji. W szczególności trudno będzie przyciągnąć studentów. Korzystając z Premium na Spotify, trzeba zapłacić 9,99 zł ze zniżką. YouTube Music nie ma oferty przygotowanej specjalnie dla studentów. Poza tym Spotify oferuje muzykę, jednocześnie dbając o każdego odbiorcę, dobierając odpowiednie playlisty. Po wejściu w YouTube Music pojawia się również taka playlista. Jednak przed twórcami wciąż dużo pracy. Przede wszystkim zastanowienie się, czy serwis ten ma być stricte muzyczny, czy jednak pozostanie taką mieszanką wszystkiego, co dla wielu użytkowników może stanowić duży problem.

Cena nie gra roli (?)

Pakiet YouTube Music będzie kosztował 19,99 zł. Będzie, bo jeśli ktoś zarejestruje się do końca maja, otrzyma 3 miesiące darmowej muzyki, z których może w każdej chwili zrezygnować. Istnieje również możliwość wykupienia pakietu rodzinnego za 29,99 zł. Dopłacając do 23,99 zł/mies. lub 35,99 zł/mies. w planie rodzinnym można otrzymać dostęp do YouTube Premium.

Długo czekaliśmy na możliwość słuchania muzyki z YouTube w tle. W końcu można korzystać z Youtube Music. Czy osiągnie sukces? Tego dowiemy się już wkrótce, chociaż jak na razie przewagę mają głosy krytyki.

By Anna Marek

Dobra muzyka, humor i długi spacer. Kontakt: anna.marek.jk@gmail.com