Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. W 1972 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej uchwaliło 5 czerwca świętem natury. Obchodzone jest w wielu krajach w celu przypomnienia zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego nas świata.

Polska od kilkunastu lat obchodzi Święto Ochrony Środowiska. Z tej okazji organizowane są liczne obchody i festiwale poświęcone naturalnemu otoczeniu. Każdego roku 5 czerwca przypomina o wielkim znaczeniu przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan. W tym dniu szczególnie powinno się okazać szacunek naturze, nie śmiecić, nie wycinać drzew i nie wylewać środków chemicznych lub alkoholi na gleby.

Ekolodzy od lat zwracają uwagę na podstawowe problemy związane z ochroną środowiska, takie jak zanieczyszczenie wód i powietrza, kwaśne deszcze oraz powiększające się obszary pustyń. Giną też lasy tropikalne i rosną góry odpadów. Dochodzą także problemy o charakterze ogólnoświatowym jak ocieplenie klimatu czy zmniejszenie się warstwy ozonowej, chroniącej Ziemię przed niebezpiecznym promieniowaniem.

Na mapie Polski znajdziemy 23 parki narodowe i jeszcze więcej parków krajobrazowych. Oprócz tego, w naszym kraju jest wiele gatunków roślin pod ochroną. Zachęcam do poczytania więcej na ten temat i hucznego świętowania Dnia Środowiska!

By Zuzanna Gzubicka

Studentka produkcji medialnej, Torunianka. Uwielbiam pływać, jeździć na rolkach oraz spędzać czas na czytaniu książek wśród przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *