Upał, skwar i gorąc

Nadeszło lato, zbliżają się upały. Dla niektórych to długo wyczekiwany moment relaksu, gdy dla innych to zapowiedź katastrofy. Według definicji upał to pojęcie meteorologiczne opisujące stan pogody, gdy temperatura powietrza przy ziemi przekracza +30 °C. Ale w każdym kraju pojęcie to odnosi się do innych wartości temperatur, tak samo opinie te różnią się wśród ludzi.

Światowy rekord temperatury to +56,7 °C w cieniu, odnotowany w Dolinie Śmierci (KaliforniaUSA) dnia 10 lipca 1913, natomiast polski rekord temperatury to +40,2 °C w cieniu, zanotowany 29 lipca 1921 w Prószkowie koło Opola.[1]

Fale upałów stają się coraz częstsze i intensywniejsze w ostatnich latach. Jest to spowodowane globalnym ociepleniem. Podobnie jak w przypadku mrozów, fale upałów stanowią zagrożenie dla zdrowia. Wysokie temperatury wpływają niekorzystnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na otaczające środowisko –niszczą chociażby nawierzchnie dróg, tory kolejowe oraz linie energetyczne.

Ciekawostka: Upał a polskie prawo pracy

W czasie upałów (dla pracowników pracujących w terenie otwartym, gdy temperatura osiągnie
+25 °C, a dla pracowników biurowych gdy termometr pokaże +28 °C)
pracodawca jest zobowiązany zapewnić wodę do picia (niezależnie od tego czy są to pracownicy etatowi, czy pracujący na umowę
o dzieło lub
zlecenie).

Pracodawca nie musi, ale może też skrócić czas pracy lub robić częstsze lub dłuższe przerwy w pracy; w zależności od potrzeb i stanu psychofizycznego pracowników – nie może jednak z tego powodu obniżyć ich wynagrodzenia.

Polskie prawo pracy stanowi także, że jeśli w miejscu pracy występuje zbyt wysoka temperatura i stan psychofizyczny pracownika nie pozwala na dalsze wykonywanie obowiązków, to pracownik bez żadnych konsekwencji finansowych może przerwać pracę.[2]

Jak przetrwać upały?

1. Ogranicz przebywanie w pełnym słońcu.
  2. Odpoczywaj w cieniu.
  3. Pij dużo wody–podstawą dobrego samopoczucia podczas upałów jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Szczególnie warto pić sok pomidorowy z racji, że doskonale uzupełnia potas, który w upalne dni szybko tracimy z organizmu.
  4. Noś nakrycie głowy.
  5. Stosuj kremy z filtrem UV.
  6. Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego.
  7. Unikaj alkoholu, ponieważ odwadnia organizm.
  8. Noś lekką i przewiewną odzież.
  9. Utrzymaj lekką dietę, unikaj dań ciężkich, smażonych, tłustych i mięsnych.
  10. Uważaj na różnice temperatur – w upalne dni przejście z gorącego podwórka do zimnego pomieszczenia może się wydawać zbawienne, jednak może mieć niekorzystne skutki.
  11. Przewietrzaj swoje mieszkanie.
  12. Nie zapominaj o osobach starszych, dzieciach i zwierzętach – ich organizmy gorzej reagują na upały.

Nie ulega wątpliwości, że w ostatnim czasie klimat w Polsce i na świecie wyraźnie się ocieplił. Potwierdzają to dane pomiarowo-obserwacyjne: średnie roczne temperatury w kolejnych dziesięcioleciach są coraz wyższe – obecnie wzrost temperatury w Polsce postępuje z szybkością ok. 0,3 °C na dekadę.

Źródła:

[1]https://pl.wikipedia.org/wiki/Upa%C5%82

[2]https://pl.wikipedia.org/wiki/Upa%C5%82

Foto: https://pl.freepik.com/

Studentka II roku I stopnia Produkcji medialnej na UMCS-ie. Związana z Telewizją Akademicką TV UMCS. Zainteresowania: plastyka, sport, muzyka.