Lublin Recenzja

Chmury nie są tak wysoko, jak się wydaje

Ciemność, postaci wijące się po ziemi, wydawanie przeraźliwych dźwięków rozpaczy… W pierwszych chwilach spektaklu zaczęłam się zastanawiać czy na pewno jest on odpowiedni dla dzieci? Po zdezorientowaniu wszystko odwróciło się o 180 stopni.

„Z głową w chmurach – czyli o Żyrafie, która szukała deszczu” to nowy element w repertuarze lubelskiego teatru im. H. Ch. Andersena. Opowiada o tytułowej bohaterce, która podczas swojej podróży poznaje pustynne Ptaki oraz Żmija. Wszystkim postaciom doskwiera upał, dlatego pilnie potrzebują ulewy.

Przedstawienie utrzymane jest w formie musicalu. Aktorzy tańczą wraz z kolorowymi lalkami, którymi operują. Wszystkie dźwięki i piosenki, które można usłyszeć, tworzone są przez nich na scenie.

Centrum uwagi skupia się na papierowym drzewie, które ustawiono na środku. Wokół niego Żyrafa zauważa wyschnięte sadzawki, poznaje pozostałych bohaterów, ogląda gwiazdy. W ostatniej scenie to na nie spada tak długo wyczekiwany deszcz. Do uatrakcyjnienia spektaklu, twórcy wykorzystali m.in. lustra, światełka i bibułę.

Nauki płynące ze sztuki to przede wszystkim to, że czasami trzeba poświęcać się dla dobra ogółu oraz dokładnie przemyśleć swoje działania, zamiast biec na oślep. Pomimo wielu życiowych trudności na końcu zawsze czeka błoga oaza.

Studentka produkcji medialnej, Torunianka. Uwielbiam pływać, jeździć na rolkach oraz spędzać czas na czytaniu książek wśród przyrody.