Lublin Sport

Lubelskie Pszczółki trzecie w Turnieju o Puchar Rektora UMCS

13-15 września odbył się Turniej o Puchar Rektora UMCS, w którym uczestniczyły zespoły Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin, Ślęza Wrocław, Widzew Łódź oraz Tsmoki Mińsk. Zwyciężczyniami tegorocznej rywalizacji zostały zawodniczki Ślęzy Wrocław.

PIĄTEK

Pierwszym przeciwnikiem, który stanął naprzeciw lubelskim koszykarkom była ekipa Tsmoki Mińsk. Do przerwy lublinianki przegrywały różnicą pięciu punktów dzięki skutecznej grze pod koszem Viktoryi Hasper. O losach całego spotkania przesądziła trzecia kwarta, w której przyjezdne zwiększyły dystans do dziewiętnastu oczek po dwóch zdobytych trójkach Ekateriny Karchevskaya i trzech półdystansach Hasper. Pszczółki w ostatniej kwarcie próbowały odmienić losy wyniku końcowego – punkty Amy Degbeon (dwanaście oczek w drugiej połowie) i dwa wykorzystane rzuty osobiste Alexis Peterson pozwoliły zmniejszyć straty wobec białoruskiej ekipy do trzech punktów. Ostatecznie Pszczółki musiały uznać przewagę białoruskiej drużyny, przegrywając 69:75. Najskuteczniejszą zawodniczką w lubelskiej grupy była wspomniana wcześniej Ama Degbeon – zdobyła aż 19 punktów.

Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin – Tsmoki Mińsk 69:75 (13:20, 20:18, 8:22, 28:15)

Pszczółka: Degbeon 19, Labuckiene 12, Popović 11, Peterson 10, Adamowicz 10, Puss 5, Day 2, Trzeciak, Sklepowicz

SOBOTA

Po porażce z białoruską drużyną, drugim rywalem Pszczółek były zawodniczki Widzewa Łódź. Podopieczne trenera Krzysztofa Szewczyka od początku spotkania znakomicie grały w obronie, a także szybko kontratakowały. Skuteczne „lay-upy” Jovany Popović oraz trafne rzuty spod kosza Amy Degbeon dały po dziesięciu minutach dziesięciopunktowe prowadzenie lubelskiej ekipie. Do końca pierwszej połowy gospodynie minimalnie zwiększyły przewagę do stanu 42:31. Po przerwie, łódzkie zawodniczki odrobiły część strat – jedna trójka i cztery rzuty osobiste Kateriny Vucković pozwoliły łodziankom zbliżyć się na pięć oczek do lubelskich koszykarek. Jednak Pszczółki wróciły na dobre tory w ofensywie, dzięki punktom Julii Adamowicz (dwie trójki i półdystans). Z powodu licznych kontuzji po lubelskiej stronie, zawodniczki z Łodzi zachowały się fair-play w stosunku do miejscowych w tym meczu i starcie zakończyło się w trzech kwartach, w których zwyciężyły lubelskie akademiczki 61:47.

Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin – Widzew Łódź 61:47 (19:9, 23:22, 19:16)

Pszczółka: Adamowicz 17, Degbeon 16, Popović 10, Peterson 5, Puss 4, Trzeciak 4, Labuckiene 3, Sklepowicz 2, Duchnowska

NIEDZIELA

Ostatniego dnia turnieju lubelskie akademiczki stawiły czoła zespołowi Ślęzy Wrocław. Ze względu na liczne urazy, spotkanie zostało rozegrane w systemie 3×8 minut. Pszczółki od początku spotkania szły łeb w łeb z przeciwniczkami. W pierwszej z trzech kwart lublinianki odskoczyły na sześciopunktowe prowadzenie, dzięki dwóm trójkom Julii Adamowicz. Wrocławianki nie zamierzały oddać tak łatwo spotkania – do końca pierwszej części odrobiły dwa oczka po skutecznym rzucie Cierry Burdick. Po pierwszych ośmiu minutach było 13:9 na korzyść lubelskich koszykarek.

W kolejnej części zawodniczki Ślęzy zaczęły mocno naciskać w obronie. Jednak Pszczółki zachowały zimną głowę i trzymały dystans wobec swoich przeciwniczek. Trójkowe akcje Jovanny Popović i Zuzanny Sklepowicz oraz wykorzystane rzuty osobiste Degbeon dały ponowną przewagę sześciu punktów nad przyjezdnymi. Po drugiej stronie skutecznie z półdystansu trafiała Daria Marciniak, zmniejszając straty po dwóch kwartach do stanu 28:26.

W ostatniej części lubelska ekipa rozpoczęła od mocnej ofensywy – celna trójka Sklepowicz i „lay-up” Degbeon dały kilku punktową nadwyżkę nad przeciwniczkami (33:28). Wrocławski zespół ponownie dogonił lubelskie zawodniczki po rzutach spod kosza Marciniak i Abigail Glomazic (33:32). Do remisu na dwie minuty przed zakończeniem rywalizacji, celnym rzutem z dystansu popisała się Nevena Jovanović. Ostatnie punkty padły na korzyść rywalek z Dolnego Śląska po skutecznych osobistych Marciniak. Pszczółka musiała uznać wyższość wrocławianek, przegrywając 35:37.

Tym samym zawodniczki Ślęzy Wrocław wygrały Turniej o Puchar Rektora UMCS, drugie zajęła ekipa Tsmoki Mińsk, zaś najniższy stopień podium przypadł dla Pszczółek Polski-Cukier AZS UMCS Lublin.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin – Ślęza Wrocław 35:37 (13:9, 15:17, 7:11)

Pszczółki: Adamowicz 10, Popovic 7, Sklepowicz 7, Degbeon 6, Trzeciak 5, Duchnowska.