fot. Justyna Łacka
.

Motywacja a mobilizacja, czyli jak przejść od słów do czynów

Ale mi się nic nie chce –już to gdzieś słyszałeś, prawda? Prawdopodobnie właśnie w tej chwili wyobraziłeś sobie samego siebie. Każdy z nas miewa chwile słabości, kiedy narzekamy na wszystko co nas otacza i bezpośrednio dotyka. Czy da się zniwelować ten wewnętrzny stan? Z pewnością tak, ale wszystko zależy od Ciebie.

Motywacja = mobilizacja?

Te dwa pojęcia, na pozór synonimiczne i stosowane zamiennie, nieco różnią się od siebie. Motywacją może być tak naprawdę wszystko: rywalizacja, silna wola, niezaspokojona potrzeba, pragnienie zwycięstwa czy chęć życia. Jest ona motorem działania. To, co działa na nas w taki sposób, że chce się chcieć – jest motywujące. Pomijając mobilizację wojsk
w celach obrony państwa, słowo „mobilizacja” określa pewnego rodzaju uaktywnienie i pobudzenie do działania. Jaka jest więc różnica między motywacją a mobilizacją?

Motywacja to czynnik, który pobudza nas do działania, mówi, że warto coś zrobić oraz, że jest się na siłach by podjąć działanie.

Mobilizacja to czynność, podjęcie działania, aktywność.

Motywację możemy podzielić na dwie sfery – wewnętrzną i zewnętrzną. Ta pierwsza jest w nas, druga zaś dociera z otoczenia. Motywacja wewnętrzna nakazuje mi wstać o 7 rano, aby udać się na uczelnię i mieć obecność na wykładzie. Motywacją zewnętrzną jest natomiast słoneczna, wiosenna pogoda, która to wstawanie ułatwia i wprawia mnie w dobry nastrój. Dlatego mobilizuję się, czyli zamieniam motywację w mobilizację.

Powstało wiele skutecznych poradników z myślą o tych, którym brakuje samozaparcia i chęci w dążeniu do postawionych sobie celów. Popularne ostatnio stały się również spotkania motywacyjne (tzw. coaching) z mentorami i motywatorami, podczas których dowiadujemy się, m.in. jak radzić sobie w obszarze własnego rozwoju, jak podnieść poziom motywacji czy też jak pozbyć się własnych ograniczeń i lęków.

Dobrym przykładem do poruszanej przeze mnie kwestii będzie przybliżenie niekwestionowanej osobowości internetowej.

Łukasz Jakóbiak, czyli barwna postać polskiego Internetu, twórca i prowadzący jednego
z popularniejszych programów internetowych 20m2, a także mówca motywacyjny
i inspiracyjny.

Od 2013 roku prowadzi szkolenia i wykłady motywacyjne pod hasłem Znajdź siłę. Swoim pozytywnym nastawieniem i energią zaraża innych do realizacji najbardziej szalonych pomysłów. Jak mówił w wielu wywiadach, problem braku motywacji i chęci zna bardzo dobrze z autopsji. Jego obecny status, na który ciężko pracował, pokazuje, że warto zacząć działać, a wystarczy tylko jeden impuls.

10 PROSTYCH WSKAZÓWEK: JAK SIĘ MOTYWOWAĆ

#1. Wyznacz sobie cel – dokładnie zastanów się nad tym, co chcesz osiągnąć.

#2. Myśl pozytywnie – wyrzuć z głowy negatywne myśli, wsłuchaj się w swój wewnętrzny głos.

#3. Wypisz korzyści, jakie przychodzą Ci do głowy w związku z wykonaniem zadania,
np. nauczeniem się nowych rzeczy.

#4. Planuj krok po kroku – rozbij swój cel na krótkie etapy, wtedy łatwiej będzie Ci je pokonywać.

#5. Poszukaj inspiracji – to, co inspiruje, w efekcie działa też motywująco.

#6. Nie odkładaj na później! – im dłużej odwlekasz, tym trudniej ruszyć z miejsca.

#7. Wyluzuj! – nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, nie wykonuj 100% normy, działaj rozsądnie i stopniowo.

#8. Cierpliwość popłaca – nie oczekuj natychmiastowych efektów, daj sobie czas.

#9. Nagradzaj się – pomyśl, jak możesz się nagrodzić za osiągnięcie celu. Kupisz sobie nowy ciuch? Nowa książka? Wybór należy do Ciebie.

#10. Słuchaj motywującej muzyki – muzyka z pewnością pobudza nasze zmysły i wywołuje określony stan emocjonalny.

ZAPAMIĘTAJ!

Nasze słabości są naszym największym potencjałem.

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, pasjonatka muzyki elektronicznej, fotografii i podróży. Lubię mówić, ale jeszcze bardziej słuchać. Spędzanie czasu w gronie przyjaciół jest dla mnie najlepszą formą relaksu. W wolnych chwilach gram na keyboardzie, spaceruję lub robię zdjęcia. :)